Hurra for de 100 år - eller var det 101?
Ranum Borger- og Erhvervsforening kan i år fejre jubilæum, inden de går i gang med byfornyelsen
RANUM: Der var stegt flæsk, medister, gule ærter, øl og snaps på bordet på Ranum Kro tirsdag aften.
Byens borger- og erhvervsforening holdt nemlig generalforsamling, og når der var kræset ekstra for deltagerne, skyldtes det, at foreningen i år kan fejre 100-års jubilæum.
- Hvis det skal være helt rigtigt, så fyldte vi faktisk 100 år sidste år, men der glemte vi det alle sammen. Så nu prøver vi igen, lyder det fra en grinende Jan Arbjerg Christensen, der sidste år overtog formandsposten i foreningen efter Hans Støttrup.
100 eller 101 år - én ting er sikker: med et jubilæum i ryggen står Ranum Borger- og Erhvervsforening over for en større opgave de kommende fem år.
Om et par måneder starter byfornyelsen af Ranum - et arbejde foreningen har fem år til at føre ud i livet. Til det har de modtaget tre millioner
- Det første projekt, der starter om et par måneder, bliver at få etableret en række vejbomme. Vi regner med at starte på vejene ved ridehallen og efterskolen, fortæller Jan Arbjerg Christensen.
Næste projekt bliver etablering af en række stisystemer med forbindelse til den nærliggende Vilsted sø.
- Samtidig skal vi have opfiskeret asfalten på andre af stierne, ligesom vandet i søen ved skolen skal renses, siger Jan Arbjerg Christensen, der glæder sig over, at foreningen fortsat er aktiv:
- Det er stadigvæk afgørende for Ranum, at vi er her og er med til at arrangere byfester og andre aktiviteter og får fornyet byen. Også selvom der jo desværre er blevet færre medlemmer i årenes løb.
Ranum Borger- og Erhvervsforening blev til ved en fusion i 1998 mellem Håndværker- og Handelsforeningen og Ranum Borgerforening, fortæller Hans Støttrup, der som tidligere formand for borgerforeningen og mangeårig rektor på Ranums tidligere seminarium kan sin lokalhistorie.
- Hvis man går en tur i byen i dag, kan man mange steder se resultatet af foreningens arbejde gennem årene. Det gælder for eksempel hovedgaden, torvene i byen, byens anlæg, beplantningen på gaderne, andelsboligerne "Oasen" og hjertestarteren ved Brugsen, for blot at nævne nogle stykker, siger Hans Støttrup.
I øjeblikket er borgerforeningen i fuld gang med at planlægge den årlige byfest. Om den runde fødselsdag skal fejres yderligere, er endnu ikke besluttet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.