EMNER

Huskede du det i nat?

I nat skulle uret stilles en time frem, for nu er det sommertid. Vel er det ej, mener stædig forening. Hvad mener du? Stem her.

Uret skal stilles en time tilbage i nat, men du bør nøjes med en halv time ekstra i sengen. Foto: Scanpix

Uret skal stilles en time tilbage i nat, men du bør nøjes med en halv time ekstra i sengen. Foto: Scanpix

Natten til søndag skulle vi stille uret en time frem, for her søndag 27. marts er vi gået over til sommertid. Men - nogle danskere nægter at stille uret frem. De synes, sommertid er noget pjat, og de har samlet sig "Landsforeningen mod sommertid". På foreningens hjemmeside ikkesommertid.info kan man ligefrem se et ur, der viser den "rigtige" danske tid. Altså sommertid minus én time. Vedtægterne i landsforeningen mod sommertid er meget enkle: "1.Foreningens formål er at gøre sig selv overflødig. 2.Foreningen opløses når formålet er opfyldt." Indtil videre vil det dog nok være en god idé at stille dit eget ur en time frem, hvis du skal nå at komme på arbejde i rette tid mandag.

Forsiden