Huslejen op med 50 til 100 procent, hvis lejere bliver ejere

Boligforeningen P.M. runder snart 1000 boliger

BRØNDERSLEV:- Huslejen vil stige med mellem 50 og 100 procent, hvis lejere bliver ejere. Det sagde formand for Boligforeningen P.M., Egon Hassing, på generalforsamlingen. Han henviste til, at der i regeringsgrundlaget for regeringens boligpolitik indgår blandt andet forslag til en reform, der vil give beboere i almene boliger adgang til at overtage deres boliger på ejer- eller andelsbasis. - Et par af begrundelserne er blandt andet, at ret til køb vil give mere velfungerende boligområdet og modvirke tendenser til ghettoer, og at lejere ikke er lige så ansvarlige over for deres boliger og boligområder, som ejere er, hvilket vel må siges at være et ret så arrogant synspunkt. En sådan ordning kan jo umiddelbart lyde tillokkende for dem, der gennem årene har været heldige at få nogle af foreningens mest attraktive boliger, men holder regeringens påstand så om, at det giver mere stabile og velfungerende boligområder og modvirker ghettoer? Modsat virkning - Næppe, for hvad vil der ske? Der vil selvfølgelig ske det, at det bliver dem, der i forvejen sidder i de mest attraktive boliger i de mest velfungerende områder, der vil købe. Og så bliver det de mindst attraktive boliger i de mindst velfungerende områder, der bliver tilbage til dem med de mindste ressourcer, og det vil bestemt ikke modvirke ghettodannelse, men gøre det modsatte, nemlig fremme ghettodannelse, ikke mindst fordi der selvfølgelig skal en vis indkomst til, for at kunne købe sin bolig, idet huslejen for de fleste ved køb vil stige fra 50 til 100 procent, forudser Egon Hassing. Egon Hassing kunne fortælle, at Boligforeningen P.M. næste år når et jubilæum, idet foreningen passerer bolig nummer 1000. - Men vi har også i år haft jubilæum, idet det 17. juni var 60 år sidenn boligforeningen blev stiftet, hvilket blev fejret med en beboerfest i Brønderslev Hallen med 400 deltagere og med en reception på Hedelund på selve stiftelsesdagen. Der var endvidere et arrangement for alle foreningens børn, som afdelingsbestyrelsen i afdeling 11 stod for, nemlig en tur til Fårup Sommerland samt et arrangement med hoppepude med mere.