Hvad med lægevagten i Skagen? Alle vasker hænder og holder afstand


Opdateret 26. august 2020 kl. 10:58

Af Bjarne Albertsen,Vesterhede 1, 9990 Skagen, bjarnealbertsen@live.com

LÆGEVAGT: Lægevagten i Skagen – hvem er det nu, der har ansvaret?

10. august 2020 havde regionsrådet indkaldt til borgermøde omkring lægevagten i Skagen, som blev nedlagt i marts måned.

Mødet skulle egentlig vare afholdt for fem måneder siden, men på grund af covid-19 var det nødvendigt at udsætte mødet.

Formanden for Regionens Akut- og Praksisudvalg, Mogens Ove Madsen (S), bød velkommen og skyndte sig at fastslå, at det var de Praktiserende Lægers Organisation, PLO, der havde besluttet at nedlægge lægevagten – ikke regionsrådet.

Covid-19-pausen blev pludselig klart for alle tilhører. Vi har lært at vaske hænder og holde afstand.

Det var tydeligt for enhver, at Mogens Ove Madsen kikkede langt efter håndvasken, skyndte sig at vaske hænder og holde afstand til de fremmødte skagboer….

Nej, vi måtte forstå, at selvom det var regionsrådet, der stemte og vedtog nedlæggelsen, var det PLO’s beslutning. Nu var hænderne vaskede, og kun samvittigheden fremstod smudsig.

Baggrunden for vedtagelsen var en opgørelse fra PLO, som viste, at lægevagten i Skagen havde en meget lille besøgsfrekvens. Denne opgørelse har en borgergruppe i Skagen tidligere påvist er fejlagtig, og selvom PLO var inviteret med til mødet, havde de afslået denne invitation.

Imidlertid havde PLO fået udarbejdet med en ny opgørelse – som nu viste et mere retvisende billede af lægevagten i Skagen, men man kunne desværre ikke komme det nærmere. Det firma, som PLO havde overdraget opgaven til, havde tekniske udfordringer.

Hermed var PLO også gæst ved håndvasken.

Nu fremstod sagen endnu mere ulden, og så måtte Mogens Ove Madsen på banen igen for at love, at man arbejdede på at kunne finde en økonomisk pulje ved de kommende budgetforhandlinger for at kompensere for nye tiltag i Skagen.

Og da budgetforhandlingerne i regionsrådet skulle starte i slutningen af august, var det vigtigt at komme i gang.

Frederikshavn Kommunes borgmester Birgit S. Hansen spurgte om sandsynligheden for en sådan pulje, men her måtte Akut- og Praksisudvalget desværre melde pas. Budgettet er i regionsrådets hænder, og der er jo 41 medlemmer – så Mogens Ove Madsen kunne ikke love noget. Til gengæld fik vi vasket hænder endnu engang.

Undervejs blev også den manglende akutbil i Skagen nævnt. Skagen er hårdt ramt på responstiden ved udrykninger, og som vi fik oplyst, ligger Skagen med de højeste responstider – men desværre er det ikke regionsrådet, der fastsætter responstiderne.

Det er åbenbart overladt til Falck - men rene hænder - det har de i Regionsrådet.

Måske havde vi ventet at blive klogere efter et borgermøde indkaldt af regionsrådet – men ingen gik derfra med en fornemmelse af at være blevet klogere – vi fandt kun ud af, at ansvaret vil ingen påtage sig – alle stod ved håndvasken, og der står de nok endnu.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden