EMNER

Hvide sejl ud for Aalbæk Havn

130 af lande bedste unge sejlere dyster i næste weekend

AALBÆK:Aalbæk Junior sejlklub arrangerer i den kommende weekend i samarbejde med Europa-jolle klubben Danmark og Laser-jolle klubben Danmark et stort sejlerstævne, et såkaldt ranglistestævne, for Europa- og Laser-jolle sejlere. Til stævnet forventes der cirka 130 sejlere fordelt på de to jolle typer. Sejlerne som både er piger og drenge er fra 15 år og op. De kommer fra hele Danmark. På en rangliste, er alle de unge danske top sejlere. Iblandt sejlerne findes også dem, der er godt på vej til, at blive Danmarks "nye Jesper Bank". For sejlerne har indplaceringen på ranglisten, indflydelse på deltagelsen i DM, og udtagelse til for eksempel EM, VM og lignende store mesterskaber. For Lasersejlere skal kampen om at repræsentere Danmark ved det næste OL nu begynde. For enkelte sejlere, heriblandt også for nordjyske sejlere, er forberedelserne til verdensmesterskaberne allerede i gang. Ved VM for Europa-joller i 2004 fik de bedste danske sejlere en tredje- og fjerdeplads. Ved OL 2004 i Athen vandt den danske Europa-jolle sejler Signe Livbjerg en flot bronze og hun ligger lige nu nummer ni på verdensranglisten. Europa jollen er efter OL i Athen taget af OL-programmet. Det er de fleste danske topsejlere, af kaliber som Signe Livbjerg, som deltager i disse ranglistestævner for at beholde deres gode placering på ranglisten. Aalbæk Junior Sejlklub, som er en lille klub, har derfor måtte trække på tidligere medlemmer af klubben, venner af klubben, og andre frivillige fra lokalområdet for at kunne planlægge og gennemfører et så stort arrangement. - Uden hjælpen fra alle,vil et så stort arrangement ikke kunne lade sig gøre. Vi er meget taknemmelig for denne håndsrækning, siger formanden Jan Romme. Der er mulighed for at opleve alle sejlerne. Fra Aalbæk Havn og fra stranden vil man kunne se de mange sejlere. De mange joller kommer til at fylde farvandet ud for Ålbæk. Lørdag formiddag, indledes den første start klokken 11. Søndag sker det allerede klokken 10. Det vil for de nysgerrige og sejlerinteresserede være et flot syn med alle de mange sejlere, som kommer til at sejle lige ud for Aalbæk havn. - Alle er velkomne på havnen, til at se livet omkring et så stort sejlerstævne, siger formanden. Aalbæk Junior Sejlklub har travlt i denne tid, for når ranglistestævnet er færdig søndag eftermiddag, gør klubben klar til allerede få dage senere, Kr. Himmelfartsdag, at arrangere et mindre stævne. Fisker-Cup er et stævne for de mindre optimistjoller. Men til Fisker-Cup deltager der også Europa- og Laser-joller. Det er det 15. Fisker-Cup stævne, som oprindeligt begyndte som et jubilæums stævne i forbindelse med klubbens 10. års jubilæum. Så foråret i forbindelse med klubbens 25. års jubilæum er yderst aktivt. NORDJYSKE Medier bakker det flotte arrangement op og er sponsor for vinderpokalerne i begge rækker.