Skolevæsen

Hvorfor lige vores skole?

SKOLELUKNING:Der har i den seneste tid været debat om lukning af Ørnevejens skole - min skole. Jeg bor selv på Ørnevej, og en af grundene til at vi købte huset var, at det ikke ligger mere end 500 m fra skolen. Jeg har gået på Ørnevejens Skole i 7 år, og har en lillesøster, som lige er startet i 0. klasse. Jeg syntes, det er en god skole, og vi har et godt kammeratskab, gode lærere, og vi lærer en masse. Hvis skolen skal lukke, så vil jeg gerne spørge: Hvad skal der så blive af os? Hvor skal vi så gå i skole? Hvad med klassekammeraterne? Bliver vi flyttet klassevis - og hvem har plads til os? Hvornår skal vores skole lukke? Og hvorfor lukke skolen, der ligger lige i centrum? - Så kommer vi jo til at mangle en midtbyskole. Men dét spørgsmål jeg helst vil have svar på er: Hvorfor lige Ørnevejen skole? Der er jo så mange andre skoler i kommunen,der både har mindre elevtal og er i dårligere stand end vores.