I Norge med Bjerget

På turen er der ikke undervisning i traditionel forstand, men masser af læring. Foto: Bjerget Efterskole
På turen er der ikke undervisning i traditionel forstand, men masser af læring. Foto: Bjerget Efterskole

På Bjerget Efterskole har man en skøn tradition. Faktisk har man mange, men især denne glæder både elever og lærere sig til gennem hele den første halvdel af skoleåret. I uge fire flytter man hele efterskolen til Mesnali i Norge på årets store vinterlejrskole.

- Vi rejser på vinterlejrskole, fordi det er en fed måde at være sammen på. Hos os på Bjerget er afstanden mellem elev og lærer i forvejen meget kort, og det dyrker vi virkelig, når vi rejser, siger Steffen Krøyer, der er forstander på Bjerget Efterskole.

Gennem 24 år er Bjerget Efterskole vendt tilbage til samme sted for at stå på ski på den årlige vinterlejrskole, og det er der god grund til. For ifølge Steffen kan Mesnali som skisportssted noget ganske særligt:

- Mesnali ligger tæt på Lillehammer i Norge og byder på rige muligheder for både alpin og langrend, så rent skisportsmæssigt er stedet helt i top for en skole som vores. Vi har mulighed for at flytte hele vores skole derop og bare drive efterskole i andre omgivelser i den uge, vi er afsted, forklarer Steffen Krøyer og tilføjer:

- Og så er det et hyggeligt sted, med gæstfrit personale og dygtige, norske instruktører. Det er drevet af det norske missionsselskab, så vi har også et værdimæssigt fællesskab.

På Bjerget Efterskole er man meget bevidst om, at turen ikke er en "skiferie", ja ikke engang en "skirejse". For bruger man en af disse betegnelser betyder det, at der ikke finder undervisning sted, eller at det hele kun handler om ski, og sådan er det på ingen måde:

- Vi har ikke undervisning i traditionel forstand med klasselokaler og gruppearbejde. Men lejrskolen er en del af den læring, som eleverne opnår gennem deres efterskoleophold på Bjerget, så den er med til at præge dem i deres personlige og sociale udvikling. Det handler om at de også oplever og bidrager til fællesskabet, mens vi er afsted.

- Turen byder på udvikling til hver enkelt elev. Nogle har aldrig prøvet at stå på ski før, og de får en enorm succesoplevelse ved at lære det i Mesnali. Mange af eleverne flyttede sig virkelig langt i år, de fik et sus ud af at opleve, at de godt kunne stå på ski, men på hver deres måde. For nogle handlede det om at indøve en teknik, træne den og derved blive bedre, mens det for andre handlede mere om at opleve, at fællesskabet og kammeraterne var med til at holde dem oppe, når det blev svært, lyder det fra forstanderen.

Til foråret venter endnu en lejrskoletur. Også denne tur er en fast del af efterskoleopholdet på Bjerget, men det er forskelligt, hvor skolen drager hen fra år til år. Det er dog sikkert, at det er en friluftstur med naturoplevelser, madlavning osv. i det fri tilsat massevis af fællesskab.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden