EMNER

Idrætsforening skifter stort ud

Idrætsforeningen PSI i Serritslev har ikke alene halveret sin bestyrelse, men også fået nye folk på over halvdelen af pladserne.

De drastiske ændringer skete til foreningens ekstraordinære generalforsamling. Under den første generalforsamling var det ikke muligt at finde de nye folk, der skulle til. Derfor var det nødvendigt med et ekstra generalforsamling, forklarer sekretær for foreningen, Leila Gjøderum Pedersen. Skåret fra ni til fem Foreningens bestyrelse blev skåret ned fra ni til fem, fordi man besluttede, at de enkelte afdelingsledere i foreningen ikke længere skulle være medlem af bestyrelsen. - Så bliver det i stedet sådan, at de bliver kaldt ind, hvis der er noget, eller de selv kan komme med input, forklarer Leila Gjøderum Pedersen. Ellers vil den faste aftale være, at afdelingslederne skal rapportere til formanden. På den måde bliver sparsom tid udnyttet bedre, lyder forventningen. Mange nye kræfter på plads Samtidig er tre af de nu fem pladser i bestyrelsen gået til friske kræfter. Under foreningens første generalforsamling var det ikke muligt at finde en erstatning for den afgående formand - men det lykkedes i anden ombæring. Til gengæld er det ikke en helt grøn herre, der har indtaget pladsen, Jørn Juul Pdersen har tidligere været medlem af bestyrelsen. Som næstformand blev endnu en ny mand, Peter Pedersen, valgt, og der blev også plads til en kvinde, Mette Kristiansen, som almindeligt besttyrelsesmedlem. Lone Kristiansen og Leila Gjøderum Pedersen fortsætter som henholdsvis kasserer og sekretær i foreningen.