Idrætsuge sluttede med festival

Eleverne fra efterskolen arrangerede idrætsfestival for Haverslev skolens elever

HAVERSLEV:Hele ugen har eleverne på Himmerlandscentrets Idrætsefterskole (HCI) selv knoklet på med forskellige idrætsgrene. Men på ugens sidste dag var det andres tur til at svede - i hvert fald motionens svedperler. For nervøsitetens svedperler forblev hos idrætsefterskolens elever. De var nemlig værter og samtidig instruktører, dommere, cheerleaders og derudover ansvarlige for en lang række praktiske opgaver som for eksempel at sørge for mad til de gæster, som på denne fredag var på besøg på HCI. Og gæsterne var ca. 80 elever fra Haverslev skoles 4.-7. klasse, som var inviteret til Idrætsfestival på HCI. - Arrangementet er afslutningen på vores idrætsuge, hvor eleverne blandt andet har prøvet natursport som rapelling, gymnastik og dans, andre idrætsgrene som eksempelvis golf, judo og squash samt en oplevelsestur i naturen med overnatning, fortæller Jens Grønlund, der er lærer på HCI og ansvarlig for idrætsugen sammen med en kollega, Per Lyngby. Morgen-bekymring Jens Grønlund var dog en smule bekymret fredag morgen: - Vi plejer at lade vores elever gennemgå DGI's lederkursus 1 inden vi laver idrætsdag for Haverslev skole, men i år har vi valgt at gøre det anderledes. Derfor var jeg lidt bekymret, for vores elever vidste jo ikke helt, hvad de gik ind til, sagde han. Men allerede efter den første time, hvor skoleeleverne var i gang med fem forskellige aktiviteter - fodbold, håndbold, badminton, tennis og basketball, fordelt rundt om på skolen og i Haverslev Hallen - havde de bekymrede panderynker forladt Jens Grønlund. - Alle var godt igang, og det så ud til at køre, sagde han. Det kunne man også opleve i HCIs idrætshal, hvor der blev spillet håndbold. Her var Kasper Ferløv og Julie Pind instruktører, og her var de nervøse sommerfugle for længst væk. - Det er gået fint, og vi kunne sagtens styre dem, fortalte både Julie Pind og Kasper Ferløv. Sidstnævnte har prøvet at være håndboldtræner før, så han var en smule mere på hjemmebane. - Vi prøver at spille på et niveau, så alle kan være med, fortalte de to i en kort pause mellem halvlegene. Elisabeth Grønfeldt Hansen går i 4. klasse på Haverslev skole, og hun var en af dem, som var med til håndbold. - Det har været rigtig sjovt og de er gode som instruktører, nåede hun - med røde kinder - at fortælle, inden der igen blev kaldt til samling. Udover håndbold skulle Elisabeth også prøve fodbold og basketball - den sidste sportsgren fordi den ikke krævede medbragt ketcher. Noget at grine ad Mens eleverne fra Haverslev Skole var i gang med at svede, så skulle der også være lidt at grine ad, syntes arrangørerne. Derfor sendte de 18 til lejligheden velklædte cheerleaders rundt til alle akvititeterne., hvor de gav et lille show. Dette hold bestod af 17 piger og en enkelt dreng - Jonathan Mortensen - som havde meldt sig, fordi denne form for optræden var sjov og anderledes. - Og det har helt sikkert været sjovt, erklærede han i sin spisepause. Fra medsøstrene rundt om bordet fik han følgende kommentar med på vejen: - Ja, og vi griner bare lidt af ham! Det var også meningen, og da Haverslev skolens elever efter endt idrætsfestival på HCI vendte hjem kunne både de og deres forældre læse meget mere om Jonathan, cheerleaders og resten af idrætsdagen, for HCI udgav på denne dag deres helt eget blad - "Se og HCI" - hvor en lille, men seriøst arbejdende redaktion knoklede med at finde de bedste historier og få det færdigt til deadline! Under ansvarshavende chefredaktør Per Lyngby - dog ikke at forveksle med dette dagblads chefredaktør af samme navn.