IFN ruster sig til fremtiden

Idrætsforeningen Fremad Nørhalne sætter nye mål og har skiftedag i bestyrelsen.

Efter 27 år som kasserer stoppede Niels Frederiksen (til venstre) torsdag aften og blev takket af de fremmødte og formand Olav Th. Nielsen.Foto: Lars Pauli

Efter 27 år som kasserer stoppede Niels Frederiksen (til venstre) torsdag aften og blev takket af de fremmødte og formand Olav Th. Nielsen.Foto: Lars Pauli

Fremtiden kommer af sig selv. Fremskridtet er derimod noget, man skal arbejde for. Det understregede formand for Fremad Nørhalne, Olav Th. Nielsen, på foreningens generalforsamling med flere end 50 deltagere torsdag aften i klubhuset. Netop fremtiden og det grundlag, foreningen har bygget sine fremskridt på, kom til at præge mødet, hvor formanden ikke alene kom ind på nye pejlemærker, men også en generalforsamling for 44 år siden. - I 1968 blev IFN nødt til at skyde generalforsamlingen fra januar til februar, så Niels Frederiksen kunne nå at fylde 18 år og blive valgt til bestyrelsen, sagde Olav Th. Nielsen. Ulønnet kasserer i 27 år Siden har samme Niels Frederiksen været en del af bestyrelsen og klubbens udvikling og ikke mindst i 27 år været foreningens frivillige ulønnede kasserer. Torsdag aften var det dog slut, da han havde valgt at stoppe. - Niels Frederiksen har varetaget rollen som kasserer, som var det hans egne penge, han havde med at gøre, sagde Olav Th. Nielsen, inden Niels Frederiksen blev takket for indsatsen med stående klapsalver fra de fremmødte. Tilbygning til hallen I sin beretning kom Olav Th. Nielsen også ind på, at foreningen har opstillet mål for 2019, hvor IFN kan fejre sine 100 år. Det handler om at skifte containerne, der placeret ved siden af hallen bruges til opbevaring, ud med en tilbygning til hallen. - Det skylder vi byen og kvarteret, men det kan kun ske med kommunal hjælp, sagde formanden. Desuden skal relationerne til byen styrkes, og der skal tilbydes to nye sportsgrene. Endelig skal der også være en økonomisk strategi. - I 2012 er vores mål at undersøge en pris på en tilbygning og blive ved med at tiltrække byens børn og unge. Derfor vil vi også undersøge aldersfordelingen, sagde Olav Th. Nielsen. Han gjorde også status for 2011, der blandt andet bød på det første byløb, en udskiftning af legepladsen med stor hjælp fra frivillige og C-holdet samt starten på anlæg af de nye baner. Nørhalne Cup 2011 gav et overskud på 885.000 kroner, og det hjalp foreningen til et overskud på 375.000 kroner. Omsætningen i IFN var i 2011 7,4 millioner kroner. På generalforsamlingen skete der også stor udskiftning bestyrelsen. Ingrid Svendsen blev valgt som ny kasserer. En ændring af vedtægterne betød, at bestyrelsen ikke længere skal udpege næstformanden. Han blev i stedet valgt på generalforsamlingen, og det blev Claus Svendsen, som dermed stopper som formand for ungdomsudvalget. Også håndbold og badmintonafdelingerne fik nye formænd.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.