Ikke værre end sidste vinter

AALBORG: Forholdene i Gigantium er ikke ringere end i sidste vintersæson. Det siger kultur og fritidschef i Aalborg Kommune Lars Stentoft som en kommentar til frustrationsudbruddet fra formanden for Aalborg Atletik og Motion Gitte Melph. Hun kalder forholdene for klubbens eliteudøvere i Gigantium ubrugelige. - Jeg har haft en god snak med Gitte Melph, og jeg er enig med hende i, at atletikklubbens vinterfaciliteter næppe i fremtiden kan huses i Gigantium. Derfor var vi også hurtigt ude med vor støtte til klubbens transport til Århus for at træne, siger Lars Stentoft - Vi ville også hellere end gerne have været med i ordningen med en overdækning af banerne på Skovdalen Atletikstadion, men det måtte vi opgive, da producenterne af banerne mente, at de ville tage skade, hvis en sådan løsning skulle etableres. - Men vi er opmærksomme på problemstillingen i Gigantium, ligesom vi er opmærksomme på alle de omkring 500 klubber og foreningers faciliteter. Det er ikke optimale forhold for atletikklubben, så vi må se på alternativer, siger kultur og fritidschefen. Efter snakken med Lars Stentoft er Gitte Melph klar til at se fremad. - Vi vil indgå i en konstruktiv dialog med kommunen, og så håber vi virkelig, at der er en langsigtet løsning både for vore eliteudøvere, men også for vore breddeudøvere til den kommende vintersæson, siger atletikformanden.Jens