Ildsjæle hædret for stor indsats i Saltum IF

SALTUM:Hanne og Niels Spaun Christensen, Saltum, modtog Hvetbo Prisen på 10.000 kr., da Hvetbo Herreds Sparekasse holdt garantmøde i Jetsmark Hallen i aftes. Prisen uddeles til enkeltpersoner eller grupper, der har ydet en stor indsats til glæde for flere af områdets indbyggere, og den gives fortrinsvis til frivillige og ulønnede personer, der udfører et stort uegennyttigt arbejde i fritiden. Ved overrækkelsen lagde direktør Jens Boelskifte, Hvetbo Herreds Sparekasse, ikke skjul på, at Hanne og Niels Spaun Christensen i den grad lever op til de krav, der stilles til modtagere af Hvetbo Prisen. Hun er formand for støtteforeningen Sportens Venner, og han har gennem flere end 30 år har været en særdeles aktiv skikkelse i foreningen. - Hanne og Niels er et ægtepar udover det sædvanlige. De udfører et kæmpearbejde for borgerne i Saltum og i særdeleshed for medlemmerne i Saltum IF, lød det i Jens Boelskiftes begrundelse for, at det netop var ægteparret fra Saltum, der i år skulle have prisen. Udover at være med til at arrangere de ugentlige bankospil i Nolshallen søndag aften, passer Hanne Spaun Christensen klubhuset flere gange om ugen, og hun har også i flere år sørget for vask af klubtrøjerne. Niels Spaun Christensen har været formand for Saltum IF siden 1989 og var én af hovedkræfterne bag byggeriet af det nye klubhus ved Nols Stadion, som blev indviet i 1998. Helt tilbage i 1972 blev Niels Spaun Christensen medlem af fodboldudvalget. - Jeg fik klubbens mest betroede job, nemlig at være banekridter, siger han. Men allerede som 18-årig begyndte han at træne fodboldhold, og siden har et væld af spillere nydt godt af hans erfaring. Niels Spaun Christensen spillede naturligvis også selv fodbold i mange år og var en farlig centerforward på klubbens førstehold. Det aktive par er overraskede over, at de blev belønnet med Hvetbo Prisen. - Det var ikke noget, vi havde drømt om. Vi har jo egentlig kun lavet det, vi havde lyst til, og vi føler os stadig godt tilpasse med det, for det er dejligt at have med unge mennesker at gøre, siger idrætsforeningens formand. Prismodtagerne har endnu ikke besluttet sig for, hvad de skal bruge de 10.000 kr. til. Det ligger kun fast, at de skal på studietur, som Niels Spaun Christensen kaldet det, til Parken 7. juni, hvor de skal overvære den formentlig afgørende kvalifikationskamp mellem Danmark og Norge. Og ligesom flere gange tidligere er det naturligvis dem selv, der har arrangeret turen til landskampen.