Illustreret historie markerer jubilæum

Lokalhistorisk Forening markerer 20-årsdagen med at se på postkort

SKAGEN:Skagen og Grenen er kendt over hele verden - sådan mener vi i hvert fald selv, det forholder sig, og det sker da også jævnligt, at vi får bevis for, at man vidt omkring i den store verden har hørt om Skagen hvor de to have mødes. Har man ikke selv besøgt Skagen men blot kender til byen fordi venner og bekendte har været dér, er det for mange et redigeret "billede" man i både overført og direkte betydning har af byen - nemlig det billede, som en fotograf på et givet tidspunkt har ment fortalte noget væsentligt om byen. Det fortællende billede blev trykt som postkort og sendt ud til modtagere andre steder i Danmark og til modtagere over hele kloden - "det er her vi er, og sådan ser der ud." Postkort er tidstypiske, og det er derfor naturligt, at Skagen lokalhistoriske Forening har givet dens jubilæumsbog "Skagen på Postkort" undertitlen "112 kapitler af byens historie," for mange af kortene fortæller netop en historie om byen alt efter hvilket år, kortet stammer fra, hvilke bygninger eller hvilke personer, der er afbilledet. Det er primært postkort fra "helt gamle dage", der præsenteres i bogen, og der er lagt vægt på, at man kommer ganske godt rundt i lokalsamfundet - både geografisk og når det drejer sig om erhverv og aktiviteter. De 112 gamle postkort fortalte en historie om Skagen for de mange, som sendte eller modtog dem, og de fortæller i dag en ganske vist anderledes historie til nutidens Skagen og skagboer - historien om hvilken baggrund, det moderne Skagen har. Lokalhistorisk forening havde fra dens start i 1983 mange historisk interesserede medlemmer, og det er ikke mindst dem man kan takke for, at den historie de gamle kort fortæller, er blevet "fundet" og skrevet ned. Der er i årenes løb brugt mange timer i foreningens "kaffeklub" på at finde frem til hvilke bygninger, der er afbilledet og med at finde ud af, hvilke personer, der er med på kortene. Og historien om hvert enkelt kort er, naturligvis, også med i den nye bog til glæde for alle os, som ikke kan huske så langt tilbage. Ved en meget velbesøgt reception i foreningens "hovedkvarter," det gamle Tinghus, lørdag fremhævede dens nuværende formand, Gunnar Bagh, især ét medlem af bestyrelsen, bibliotekar Hans Nielsen. Han har i alle årene været foreningens sekretær, og der er mange, mente Gunnar Bagh, som i det daglige forbinder både lokalhistorisk forening og Lokalsamlingen med netop ham. Lokalhistorisk forening har som formål både at samle og bevare Skagens historie på alle måder, og at formidle historien. Det sidste gøres blandt andet med bogudgivelser som nu senest med bogen med de gamle postkort, men hovedvægten er lagt på møder, hvor der fortælles om gamle dage, vises billeder og film fra gamle dage, og aftener hvor der synges gamle sange fra Skagen. "Skagen på Postkort" koster 128 kroner, og den kan købes i boghandlen og på Lokalsamlingen.