Imponerende herregårdsauktion

Engestoftes store samlinger sælges

Når Bruun Rasmussen Kunstauktioner i dag slår dørene op for den store vinterauktion, som fortsætter til 4. marts, er det et imponerende syn ikke alene i auktionshuset i Bredgade i København, men også i de to både smukt og fyldigt illustrerer kataloger, der omfatter godt 1700 genstande. Den centrale del af auktionens forskellige områder er domineret af møbler, porcelæn, sølv og malerier fra herregården Engestofte på Lolland, der nyligt har skiftet ejer. Den lidt ældre generation af læserne husker måske stedet, der indtog en betydende plads i frihedskampen under besættelsen med herregårdens frue, Monica Wichfeld, som central figur. Det store indbo, som i generationer er samlet og bygget op, skal spredes. Under hammeren er gårdens møbler, lysekroner og bronzer med de seneste to - tre århundreders dominerende stilarter. Det samme gælder lots fra andre steder. Onsdagen slutter med et fint udbud af orientalsk kunst inden Engestoftes sølv sælges torsdag. Foruden ældre korpussølv indeholder auktionen Georg Jensen med designere som Harald Nielsen, Johan Rohde og Sigvard Bernadotte. Ugen slutter med smykker - diamanter og brillanter på armbånd, halssmykker, brocher, nåle og fingerringe sammen med smaragder, safirer, rubiner og andre ædle sten, slebne og indsat i de kunstfærdigste juvelerarbejder af sølv og guld. På mandag sælges Engestofte store samling af Flora Danica, og dagen slutter med orientalske tæpper. I Danmark er prisen på disse faldet gevaldigt, men her er tale om særlige tæpper. Der er også noget for folk med højt til loftet, for der udbydes en Tabriz fra Persien med et mål på 7,5 m x 4,15 m vurderet til 150.000 kr. Men der er også mindre og smukke arbejder fra mange eftertragtede steder i Orienten til langt lavere vurderinger. Engestofte har en samling på 48 malerier, hvor hovedparten er indkøbt blandt store danske malere, og mange af malerierne er valgt blandt motiver, malerne er mest anerkendt for. Men det er bestemt ikke kun Engestofte, som kan leverer lækkerbiskener. Mange af kunstnerne har flere gode arbejder med. Danske genrebilleder leverer Brendekilde og populære Poul Fischer indtil flere af, og det mest stemningsfyldte er hans maleri af cyklister foran kongevillaen Hvidøre, som også har fået plads på katalogets forside. Som altid er der stilleben og klassiske sydlandske malere repræsenteret samt et udvalg af arbejdet i bly, kul, akvarel og kobberstik, som afslutter auktionsdagene.