Indbrudstyv tabte pas
To teenagere mistænkes for kup i frisørsalon
Opdateret 23. maj 2022 kl. 11:29
NØRRESUNDBY: Natten til tirsdag blev to unge mænd på 18 og 19 år anholdt og sigtet for at stå bag et indbrud i en frisørsalon på Lindholm Nærbanevej i Lindholm ved Nørresundby.
Indbruddet skete kort før kl. 03.30, da en dør til frisørsalonen blev brudt op, oplyser Nordjyllands Politi.
Gerningsmændene stak af med en bærbar computer og diverse hårprodukter.
En politihund undersøgte området og fandt et pas, som var tabt nær frisørsalonen.
På baggrund af det pas fandt politiet frem til de to teenagere, der blev anholdt i en lejlighed og taget med til afhøring, oplyser Nordjyllands Politi. Den ene af teenagedrengene har tilstået indbruddet, den anden nægter sig skyldig.
Ifølge bekendte til en af de to anholdte, kontaktede drengene selv politiet for at melde sig, da de var klar over, at en af dem havde tabt sit pas ved gerningsstedet.
Politiet kan dog ikke bekræfte, at drengene blev anholdt, efter at de havde meldt sig selv.
Ifølge politiet har der tidligere været flere indbrud i området, også i den frisørsalon, som havde ubudne gæster natten til tirsdag.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.