Inderkredsen

11. marts 2007 05:00

{ Eksperter skyder på, at Faderhuset har omkring 60 medlemmer. { Menigheden Faderhuset ledes - ifølge organisationen selv - af et team på fem personer, som består af menighedens grundlæggere, Knut og Ruth Evensen, sønnen Simon Peter Evensen, niecen Kristina Djarling samt børne- og familiepastor Carl Anker Mortensen. { Ruth Evensen fungerer - ifølge organisationen selv - i dag som coach og supervisor for menighedens arbejde, men flere eksperter og frafaldte medlemmer mener, at hun stadig figurerer som enerådende overhoved for det lille trossamfund. { Ruth Evensen er: - Født i 1951 i Gladsaxe og opvokset i Buddinge - Vokset op i et kristent hjem, faderen var vognmand og moderen hjemmegående. - ikke uddannet noget, men har haft sin egen frisørsalon ”King’s Bride”, og rengøringsselskabet Ruthemors Rengøring & Service. - gift med lærer Knut Evensen , som hun har sønnerne Asbjørn og Simon Peter sammen med.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...