Sundhed

Influenzaen rammer hårdt i år: Det er der en særlig grund til

Flere indlæggelser presser de nordjyske hospitaler, hvor planlagte operationer har måttet aflyses

- Tirsdag i sidste uge havde vi 75 indlagte med influenza i regionen, fortæller Michael Dalager-Pedersen, cheflæge på Infektionsmedicinsk Afdeling på Aalborg Universitetshospital.
- Tirsdag i sidste uge havde vi 75 indlagte med influenza i regionen, fortæller Michael Dalager-Pedersen, cheflæge på Infektionsmedicinsk Afdeling på Aalborg Universitetshospital. Arkivfoto: Claus Søndberg

Opdateret kl. 06:41

Ualmindeligt mange nordjyder har de seneste uger været ramt af influenza. 

Smitten er steget nærmest eksplosivt siden midten af januar.

Epidemien har ramt os tidligere end normalt, og en del bliver så syge, at de får behov for at blive indlagt.

At smitten rammer hårdt i år, er der en særlig forklaring på, fortæller Michael Dalager-Pedersen, cheflæge på Infektionsmedicinsk Afdeling på Aalborg Universitetshospital. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden