Ingen farlige rygmærker her

Motorcykler fyldte Bilkas p-plads før optog gennem Aalborg.

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Nogle motorcykler tiltrak sig mere opmærksomhed end andre.

Omkring 2000 motorcyklister indtog fredag Aalborg som deltagere i Ulvene MC's årlige st. bededags-optog - og det gjorde de som sædvanlig i god ro og orden, kunne Ulvenes formand, Jan Paarmann, konstatere, da han midt på eftermiddagen kiggede ud over parkeringspladsen foran Aalborg Storcenter. I lighed med sidste år havde motorcykelklubben fra Vejgaard fået lov til at låne p-pladsen som startsted og som optakt til selve optoget gennem Aalborgs gader. Et optog, som blev kørt for 19. år i træk, og som år for år bare er blevet større og større. - De seneste år er vi vokset med cirka 200 deltagere hver gang, bemærkede Jan Paarmann, som denne gang stod i spidsen for et på alle måder større arrangement end sidste år. Også antallet af stande med mc-udstyr på parkeringspladsen var vokset betragteligt, og Ulve-formanden havde desuden sørget for levende musik: Jan Paarmanns nabos søn havde samlet et band, der underholdt med klassikere som "Smoke on The Water". Heller ikke denne gang var der tilsyneladende hverken Hells Angels- eller Bandidos-medlemmer blandt optogets deltagere, selv om det i princippet er åbent for alle, der har en motorcykel. - Vi har set nogle af dem køre forbi for et par år siden, men de kommer ikke til vores optog. De ved godt, at det her er for motorcykel-entusiaster, sagde Jan Paarmann. Blandt de mange hundrede Honda'er, Kawasaki'er, BMW'er, Yamaha'er, Suzuki'er og Harley'er var der en del rygmærker, men de var af den fredelige eller endog meget fredelige slags. For eksempel deltog en lille flok mc'ere, hvis rygmærker viste, at de var "Bardun Dinglerne". Klubbens logo er et par ben, der falder i en teltbardun ... - Vi falder altid i dem - Vi har valgt det rygmærke for at signalere, at der ikke er noget farligt ved rygmærker. Og så fordi vi altid går og falder i barduner, når vi er til træf, fortalte klubbens stiftere, Allan Jessen og Helle Hansen fra Aalestrup. De har også med fuldt overlæg undladt at skrive "MC" på rygmærket, fordi de mener, at det kan sende nogle forkerte signaler. De vigtigste regler i klubben er, at våben og narko er forbudt. - Vi er så fredelige, at hvis pædagogerne får lyst til at forlade børnehaverne, så kan vi tage over, filosoferede Allan Jessen, inden han og de andre bardundinglere og et par tusinde andre mc-kørere trillede ud på en cirka 15 kilometer lang tur gennem Aalborgs gader. Det ualmindeligt lange optog skulle bruge omkring 20 minutter på at passere vejkrydsene på ruten, og adskillige bilister blev derfor nødt til at væbne sig med tålmodighed. - Vi har jo militærpolitiet og vores egne hjælpere med rundt, og de plejer at sige til bilisterne, at de bare skal slukke motoren og nyde synet. Og det gør de fleste, mens nogle få vælger at vende om og finde en anden rute, sagde Jan Paarmann, som efter optaget festede igennem sammen med adskillige hundrede mc'ere i Ulvenes klubhus i Vejgaard. Måske fester de endnu. I hvert fald var der ifølge programmet lagt op til, at festen skulle slutte "Tidlig morgen eller senere".