Ingen sensation i Skjern
Mors-Thy Håndbold var fint med inden pausen, men det var ikke nok til at true topholdet
Opdateret kl. 21:02
SKJERN: Mors-Thy Håndbold var onsdag aften på en svær opgave i Boxer Herreligaen, hvor topholdet Skjern Håndbold hentede en pligtsejr på 33-25 over Jan Paulsens tropper.
Mors-Thy var på forhånd ikke levnet ret mange chancer i Skjern Bank Arena, men gæsterne formåede alligevel at presse Skjern i store perioder af første halvleg.
Hjemmepublikummet måtte således vente godt 11 minutter på den første føring til værterne. To scoringer fra Markus Olsson ændrede 4-4 til 6-4, men Tobias Ellebæk og Jonas Porup svarede hurtigt igen, og efter et kvarters spil var alt således lige ved stillingen 6-6.
Dommerlinje skabte frustration
Hjemmeholdet fik flere gange slået et hul på to mål ned til Mors-Thy, men de hvidblusede nordvestjyder lod sig ikke ryste, og tre scoringer fra stregen af Allan Toft Hansen var medvirkende til, at Skjern pludselig var bagud med 12-13 med tre minutter tilbage af første halvleg. Storfavoritterne formåede dog at tilbageerobre føringen inden pausen, hvor stillingen var 15-13 til Skjern.
Fem minutter inde i anden halvleg så det ud til, at hjemmeholdet havde slået et afgørende hul ved stillingen 19-14, og selvom Skjern efterfølgende blev ramt af to udvisninger på kort tid, formåede værterne at bevare forspringet på fem mål ned til Mors-Thy.
Udvisningerne regnede efterfølgende ned over begge hold til stor frustration for både Skjern og Mors-Thy, der havde mere end svært ved at finde hoved og hale i dommerlinjen. Det fik dog ikke afgørende betydning for kampen, som hjemmeholdet havde et solidt greb om, og Skjern vandt sikkert opgøret med 33-25.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.