Ingen undskyldning

Betydningen af at etablere og udbygge personlige netværk er en af de væsentligste årsager til, at folk melder sig ind i organisationen Erhverv Norddanmark, skriver sekretariatschef Anita Møller (5.2.).

I Lederne kan vi i høj grad nikke genkendende til betydningen af netværk. Vi har således sat gang i 118 LederNetværk om ledere og ledelse i hele Danmark, og mange flere er på vej. Anita Møller mener, at pointen, når det gælder netværk, er, at gode relationer bliver bygget op over lang tid. Derfor nytter det ikke noget, skriver hun, at fare ud og opbygge et netværk, hvis man pludselig står og mangler et, eksempelvis i forbindelse med jobsøgning. Min erfaring, efter at have mødt flere end 2000 netværksdeltagere de seneste år, er, at gode relationer sagtens kan etableres på kort tid. Det kræver en meget stor grad af åbenhed, engagement og ikke mindst en forventningsafstemning i netværket om levegrundlag, ambitionsniveau og mål. Flere af vores medlemmer i LederNetværk oplever faktisk, at de får oparbejdet rigtig gode og tillidsfulde relationer i løbet af relativ kort tid. Dette skyldes i høj grad, at mange allerede fra første møde i netværksgruppen har gjort sig 100 procent klart, hvad de kan bidrage med til netværket, hvad de ønsker at få ud af netværket og ikke mindst, hvad deres ambitionsniveau og forventninger er. Det kan sagtens lade sig gøre, selv for jobsøgende, at få adgang til og engagere sig i et godt netværk. Vi har spurgt flere af vores medlemmer, og de er generelt enige om, at også jobsøgende kan få stort udbytte af at netværke. Det vigtige er, at man ikke kun møder op med det kortsigtede formål at bane sig vej til et job, men at man også byder ind med sin profil, sine erfaringer og sine kompetencer til glæde og gavn for de øvrige netværksdeltagere. Summa summarum er der ingen undskyldning for ikke at skynde sig at engagere sig i det rette netværk.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.