Ipswich vil snyde AaB for en million kroner

Efterbetaling i Gaardsøe-handel gået i hårknude og kan give retssag

AALBORG:Pengene i AaB rækker ikke til ubegrænset indkøb af nye spillere til klubbens Superligahold i fodbold - og nu skal klubben tilmed døje med at få sine retmæssige tilgodehavender. Det er engelske Ipswich, som vægrer sig ved at betale et skyldigt beløb på en million kr. til AaB i forbindelse med, at englænderne erhvervede sig Thomas Gaardsøe for to år siden. I aftalen de to klubber imellem var indføjet, at Ipswich skulle erlægge en ekstra million kr., når man havde anvendt Gaardsøe i 20 førsteholdskampe, og endnu en million, når han rundede 40 kampe. Den første million rullede uden problemer ind på AaB's konto i fjor, men nu, da Gaardsøe også har spillet de 40 kampe, sidder administrerende direktør Børge Bach stadig og spejder efter million nummer to på kontoudtogene. Der er ikke uenighed om kontraktens ordlyd, eller om, at Thomas Gaardsøe har spillet 40 kampe for Ipswich. Sagen strander på, at Ipswich på tidspunktet for Gaardsøes kamp nummer 40 var i betalingsstandsning og under økonomisk administration. Klubbens kreditorer kunne kun få fem procent af deres krav, og derfor mener Ipswich-direktør Derek Bowden, at AaB må nøjes med 50.000 kr., for det er ifølge ham et krav, ikke mod Ipswich, men mod administratorerne. Den udlægning er Børge Bach mildest talt ikke enig i. Han er nærmest rystet over udlægningen og siger, at Ipswich helt klart har forbrudt sig mod kontrakten, og fra AaB's side bliver sagen nu forfulgt, først ved at inddrage Dansk Boldspil-Union og det internationale fodboldforbund, FIFA, eventuelt ved at gøre sagen til en civilretslig tvist. Der er dog det positive i sagen for AaB, at Derek Bowden har lovet at efterleve den afgørelse, FIFA måtte træffe, idet han siger: - Hvis afgørelsen bliver, at vi skal betale 100 procent, så betaler vi 100 procent. Hvis det ender med, at AaB ikke er en sikret kreditor, så betaler vi fem procent. Sagen har det spegede efterspil, at Ipswich nu har solgt Thomas Gaardsøe til en anden, engelsk 1. divisionsklub, West Bromwich. Ipswich gav angiveligt omkring 12 millioner kr. for danskeren, men måtte i en økonomisk klemt situation lade sig friste til et salg af ham for det halve.