Ishockey-sportens redningsplanker

Svundne tiders eufori er vendt tilbage til hockeybyen Aalborg

Chef­træ­ner Heinz Eh­lers mang­ler fort­sat at føre AaB Is­hoc­key til DM-gul­det.  AaB-trop­per­ne er med i fi­na­len, når Den NORD­JYSKE Id­ræts­pris ud­de­les i Aal­borg Sta­dion­hal på søn­dag. Foto: Gre­te Dahl

Chef­træ­ner Heinz Eh­lers mang­ler fort­sat at føre AaB Is­hoc­key til DM-gul­det. AaB-trop­per­ne er med i fi­na­len, når Den NORD­JYSKE Id­ræts­pris ud­de­les i Aal­borg Sta­dion­hal på søn­dag. Foto: Gre­te Dahl

AALBORG:De står på isen med dukkede nakker. Småsnakker lidt, skuffede og med en stille hovedrysten som fællesnævner. Damp stiger op fra deres pjaskvåde hår, som fuldender billedet af druknede mus. Billedet er hentet fra skøjtehallen i Vojens en aften i april, hvor AaB Ishockey for tredje år i træk måtte tage imod sølvmedaljer efter et surt finalenederlag, denne gang til SønderjyskE. Sidste år var det Herning, der nappede guldet for næsen af AaB, og forrige år hed overhunden Esbjerg. - De tre sølvmedaljer får os bare til at være endnu mere motiverede. Jeg tror ikke på den snak om et kompleks, som nogle mennesker forsøger at piske op, siger træner Heinz Ehlers. - Allerede da vi stod der på isen og modtog sølvet, havde vi alle sammen lyst til at komme i gang med næste sæson. Vi VIL bevise, at vi kan vinde, siger Ehlers determineret. Hellere guld Ehlers og mandskabet er nomineret til Den NORDJYSKE Idrætspris 2006, hvor holdet konkurrerer mod kuglestøderen Joachim B. Olsen og racerkøreren Tom Kristensen. - Når man går i gang med sommertræningen midt i maj og kører på til en gang i april med en lang sæson, så føles det rart, at der er nogle, der lægger mærke til anstrengelserne. - Men helt ærligt - og uden at lyde utaknemmelig - så vil jeg da hellere vinde guld, end vinde prisen, siger veteranen Ronny Larsen. I dommernes indstilling af AaB Ishockey som nomineret til Den NORDJYSKE Idrætspris, hedder det blandt andet, at holdet har genrejst Aalborg som en stolt ishockeyby efter en række magre år. Det er da heller ingen underdrivelse at sige, at der i slutningen af 90erne ikke var meget, der tydede på, at ishockeyfeberen ville vende tilbage til Aalborg. Stabilitet gav liv Selv om byen gennem mange år havde været et kraftcenter for hockey, så var filmen knækket - og byens hold var reduceret til statister. Og selv om Frederikshavns ishelte fortsat var med i eliten, var der pludselig et stort gabende hul i nordjysk idrætsliv. - Det var meget svært at blive ved med at motivere sig til at træne dagligt, når man udmærket vidste, at man skulle ud og tabe stort næste gang der var kamp, siger Ronny Larsen. - På den positive side, så tror jeg, at folk i klubben har lært meget af den svære tid. Og i dag er vi stærkere, end nogensinde før, siger Heinz Ehlers. Han giver æren for klubbens fornyede livskraft til sportskoncernen AaB, der på ny gik ind i ishockey-verdenen og skabte stabilitet. - Det betyder meget. Bare det, at man ved der også kommer løn i næste måned, og at man ikke behøver frygte for klubbens fremtid konstant, siger Ehlers. Lyse tider venter Det er en blanding af klubbens egne talenter og udenlandske lejesvende, der har ført klubben tilbage på den rette sportslige kurs. Og efter træner Ehlers mening er der masser af grøde i talenterne. Masser af håb for fremtiden. - Det bliver måske ikke lige de næste to-tre år, men vores ungdomsafdeling er meget stærk og stor i de yngre årgange, så om en årrække vil vi opleve et sandt boom af lokale hockeytalenter, siger træneren. I det hele taget er der lyse tider i vente for holdet, der for få år siden var den evige prügelknabe. I dommernes indstilling hedder det nemlig også, at klubben med den nye skøjtehal ved Gigantium får muligheden for at præge sportens udvikling i fremtiden. Efter planen skal den nye, flotte hal stå klar i foråret 2007 - forhåbentlig i rette tid til slutspillet. Måske i rette tid til den fjerde finale på fire år.