Ja til flere asylansøger i Thy
Stort flertal for at udvide kapacitet på asylcenter i Hanstholm
THY: 25 af Thisted Byråds medlemmer sagde ”ja” til Udlændingestyrelsens ønske om en midlertidig udvidelse af kapaciteten på Hanstholm Asylcenter, da byrådet i denne uge behandlede sagen. Kun Dansk Folkepartis to medlemmer var imod.
Som en udløber af sagen skal kommunens social- og sundhedsudvalg i næste uge tage stilling til, om der kan indrettes en legestue for børn fra asylcentret i den tidligere daginstitution ”Bjørnebo” i Hanstholm.
I øjeblikket er der et tilbud om legestue i selve asylcentret, men blandt andet de skiftende og midlertidige kapacitetsudvidelser gør det aktuelt med en udvidelse af kapaciteten også i legestuen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.