Fodgænger ramt af bil - føreren stak af
21-årig mand anholdt natten til fredag - han sigtes for at have påkørt en anden mand med vilje

En 21-årig mand blev anholdt natten til fredag og sigtet i sagen. Genrefoto: Michael Koch
MOSEBY:Natten til fredag hastede Nordjyllands Politi og en ambulance til Moseby ved Pandrup i Jammerbugt Kommune. Her var en fodgænger blevet påkørt af en bil, og bilisten var stukket af fra stedet.
- De to kendte formentlig hinanden i forvejen, men vi kan endnu ikke sige, om det var en bevidst handling, lød det fredag morgen fra vagtchef Lau Larsen fra Nordjyllands Politi.
Fodgængeren, en 23-årig mand fra lokalområdet, fik brud på det ene ben og blev kørt til Aalborg Universitetshospital.
Episoden fandt sted på Svanemosevej klokken 01.40. En politipatrulje fandt senere bilen og føreren i nærheden.
- Føreren blev anholdt og sigtet for vanvidsbilisme. Han er sigtet for en del overtrædelser af færdselsloven samt straffelovens paragraf 252, der handler om at forvolde fare for andre, oplyser Lau Larsen.
Den anholdte er en 21-årig mand fra lokalområdet. Politiet mistænker ham for spritkørsel, så han har fået taget en blodprøve for at kontrollere hans eventuelle promille.
Fredag formiddag lød vurderingen fra politiet, at han formentlig vil blive løsladt efter afhøring.
De nærmere omstændigheder ved påkørslen af den 23-årige er endnu uvist. Den påkørte mand har indtil nu ikke ønsket at udtale sig om sagen, ifølge politiet.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.