JBU hædrer alle tiders SIF'er

EMNER 10. januar 2003 01:00
SULSTED: Sulsted Idrætsforening er i dag en på alle måder velfungerende forening. Der er dygtige og engagerede ledere, et godt og positivt miljø og økonomien er i bedste klasse. På det nyligt afholdte delegeretmøde i Jydsk Boldspil Union hædrede forsamlingen klubbens tidligere formand Erik Wagner, der om nogen har været manden bag klubbens udvikling og succes. Erik Wagner kom i bestyrelsen i 1959. To år senere blev han formand for foreningen. En post han varetog frem til 1992. I sine mere end tredive år som formand var Erik Wagner en utrættelig ildsjæl uanset om det drejede sig om forhandlinger med kommunen, afholdelse af arrangementer, tilrettelæggelse af kampe eller salg af lodsedler. I dag står Erik Wagner for al indkøb til klubhus og hallen, ligesom han står for udfærdigelse af bemandingsplaner for det frivillige personale, der driver cafeteriet de to steder. Han sidder fortsat i klubbens seniorudvalg, ligesom han ofte bidrager med hjælp og erfaring i klubbens daglige virke. Pcj
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...