JCI er på jagt efter nye medlemmer

JCI Aalborg indleder charmeoffensiv for at indfange erhvervskometer

Claus Hauge Kristensen og Sarah Bødkergaard udgør tilsammen ti procent af medlemsskaren i JCI Aalborg. Det vil de gerne ændre på - jagten er gået ind på flere medlemmer. Foto: Martin Damgård

Claus Hauge Kristensen og Sarah Bødkergaard udgør tilsammen ti procent af medlemsskaren i JCI Aalborg. Det vil de gerne ændre på - jagten er gået ind på flere medlemmer. Foto: Martin Damgård

Intet menneske er en ø, og de mennesker, man omgiver sig med, kan enten bane vejen eller blokere den. I JCI Aalborg gør medlemmerne alt for at rydde vejen frem for hinanden. De har et mål til fælles: At hjælpe hinanden til at blive bedre og danne en fælles indsats i foreningens mission om at skabe fremtidens ledere og toptunede erhvervsfolk. Claus Hauge Kristensen er formand for JCI Aalborg og har sammen med sine kolleger i foreningen indledt en jagt på flere spirende ildsjæle, der vil frem i verden. Jagter spirende topchefer JCI Aalborg består i øjeblikket af 20 personer, der er alt fra studerende til jurister. Selv er Claus Hauge Kristensen selvstændig med virksomheden Strømpekompagniet. Der er med andre ord ingen begrænsninger for, hvilken retning kometerne kan vælge at fare i JCI-regi. - Man kommer til optagelse hos os, og vi vælger, hvem vi vil optage. F.eks. optager vi ikke en, der laver det samme, som et af vores nuværende medlemmer, fortæller Claus Hauge Kristensen. Målet er at nå 30 medlemmer - og det burde være muligt, mener Claus Hauge Kristensen, der mener, at JCI har et brand og en historie, der burde lokke de fleste med om bord. På landsplan har foreningen 1000 medlemmer, og alle som en hjælper de hinanden frem på vejen op. - Det er et netværk, hvor man kan komme og få en masse, men ikke uden også selv at bidrage med noget, påpeger Claus Hauge Kristensen. Din virksomhed kan spare Ud over at udveksle erfaringer og hjælpe hinanden, modtager foreningen også tilbud om kurser og foredrag fra andre JCI foreninger. - Der er den fordel, at kurser, som ellers ville koste virksomhederne mange penge at arrangere, holdes gratis i JCI, forklarer Claus Hauge Kristensen, der heller ikke lægger skjul på, at det absolut kan have sine fordele at kunne skrive JCI på sit CV, når jobansøgninger sendes af sted. Et eksempel er et af foreningens medlemmer, Sarah Bødkergaard, der fandt sit nuværende job gennem JCI-netværket. - En af de andre vidste, at de manglede en med Sarahs profil i virksomheden, fortæller Claus Hauge Kristensen. Da ansøgningen blev sendt af sted, var den ventet. Kort efter var Sarah Bødkergaard ansat i drømmejobbet. JCI rummer også muligheden for at arrangere projekter til fordel for udsatte grupper. Senest har JCI med Claus Hauge Kristensen stået i spidsen for en indsamling til fordel for foreningen Hjælp voldsofre.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.