Jeg har hjertet med

Jan Hansen har investorer i baghånden til at sikre fremtiden for Aalborg DH

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Jan Hansen stortrives i Ø. Brønderslev, hvor familien har boet siden 1996. Foto: Martin Hjorth

En ny Ole Bach Jensen? Nej, nej. Jeg har begge ben solidt plantet i den nordjyske muld. Jan Hansen slår en mild latter op ved sammenligningen med manden, der med høj cigarføring satte Aalborg DH (ADH) på landkortet, men som siden førte både sig selv og klubben i økonomisk morads. Efter fire års kunstigt åndedræt af Jesper Skovsgaard og Svend Aage Christiansen har ADH overlevet, men de tidligere ejere ønskede ikke længere at deltage i den dyre leg, der har kostet dem et tocifret millionbeløb, og i tirsdags blev Jan Hansen til overraskelse for mange præsenteret som ny ejer. Hverken sportsligt eller økonomisk har den 39-årige ADH-ejer ført sig frem på de bonede gulve, og sideløbende med opbakningen fra inderkredsen fornemmer han udmærket den skepsis, der møder ham i offentligheden. - Folk undrer sig naturligt nok over, hvor jeg som ganske almindelig lønmodtager får pengene fra til at drive en klub som ADH. Og uden at jeg vil udbasunere min egen økonomi er det utopi at tro, at jeg alene kan stå inde for driften, når de tidligere ejere stopper deres tilførsler med udgangen af denne sæson. Investorer i ryggen - Derfor har jeg også sikret mig tilsagn fra investorer, der blandt andet garanterer, at vi kan opfylde håndboldforbundets krav om en egenkapital på 25 procent af lønudgifterne. Og min egen risiko er ikke større, end at jeg kan overkomme den. Men navne og detaljer om konstruktionen er vi ikke klar til at røbe endnu, siger Jan Hansen over en kop kaffe i hjemmet på Hvilshøjvej i Øster Brønderslev, hvor familien har boet i 13 år. Forinden indgik hverken håndbold eller Nordjylland ret meget i hans univers. - Jeg dyrkede idræt i ungdomsårene, men det handlede om fodbold - blandt andet i Vejle Boldklub - og springgymnastik. - I Nordjylland kendte jeg faktisk kun Skagen og Fårup Sommerland, men i 1996 blev jeg forflyttet fra København til Aalborg i mit job i forsvaret, og vi boede på det tidspunkt i Slagelse, så vi skulle finde et nyt sted at slå os ned. - Dengang var Aabybro mest attraktiv blandt oplandsbyerne til Aalborg, og Brønderslev havde et lidt kriminelt ry, men mægleren førte os til vores nuværende hus, der sammen med omgivelserne og den hjertelige modtagelse tiltalte os så meget, at vi straks var klar til at skrive under på slutsedlen, og det har vi ikke et sekund fortrudt. Ni år som ØBI-formand Et par år senere sagde Jan Hansen ja til at overtage kassererposten i Ø. Brønderslev IF (ØBI). Året efter blev han formand og har siden stået i spidsen for en særdeles aktiv klub i rivende udvikling. - Min drivkraft har været lysten til at udrette noget, og min filosofi er, at hvis man ikke udvikler, så afvikler man. Det har været ni dejlige år, siger Jan Hansen, der har kørt en kompetent Gitte Christiansen i stilling som afløser på generalforsamlingen i marts, således at han kan hellige sig opgaverne i ADH. - Jeg trækker mig helt ud af bestyrelsen i ØBI, for det er min kæphest, at jeg ikke vil love mere, end jeg kan holde, og jeg gør hellere tingene straks i stedet for at vente. Tilskuer til ADH’s ligadebut Sideløbende med ledelsen af klubben har Jan Hansen trænet ungdomshold i ØBI og senest dameynglingene i Dronninglund. Undervejs tog han et trænerkursus, som pudsigt nok blev ledet af ADH’s nuværende og tidligere assistenttræner, henholdsvis Allan Heine og Stefan Madsen. Jan Hansen stiftede desuden bekendtskab med ADH, da han sammen med en række sponsorer fra ØBI overværede klubbens ligadebut i i Gigantium i efteråret 2003. - ADH tabte med 13 mål til Slagelse, men jeg blev fascineret af den glæde og udstråling, som både tilskuere og sponsorer udviste. Det var unikt. Opringning fra ADH-ejer I februar 2006 blev Jan Hansen ringet op af Svend Aage Christiansen, der som lokal håndværker og sponsor i ØBI havde fået et vist kendskab til klubbens formand. - Svend Aage mente, at ADH havde brug for mig. Netop på det tidspunkt følte jeg mig klar til at forlade forsvaret efter 15 år og fandt udfordringen i ADH så spændende, at jeg startede i klubben to dage senere. - I første omgang var jeg en slags praktisk gris omkring kampene, samtidig med at jeg hjalp nye spillere som Logvin og Mehlmann med at blive integreret. - Hvad er prisen... Jan Hansen havde titel som koordinator, men blev et år senere udpeget til administrationschef og daglig leder. - Vi fik styr på tingene, og da de to ejere ønskede at give stafetten videre, spurgte jeg dem for cirka halvanden måned siden nærmest i sjov om prisen. - Det var begyndelsen til nogle konstruktive forhandlinger, og forrige lørdag blev vi enige om betingelserne for, at jeg overtog ejerskabet, efter at jeg i mellemtiden havde sikret mig tilsagn fra økonomiske medspillere og bestyrelsesmedlemmer. - Jeg vil betegne det som temmelig tilfældigt, at det blev mig, og det er ikke mig som person, men klubben, der er vigtig. Ejeren kunne have været en hvilken som helst anden, men jeg elsker at tænke nyt og udrette noget, som andre har glæde af. Lavere priser - Jeg har hjertet med i ADH, og min ultimative drøm er at vinde en pokal med klubben - om det så bliver det danske mesterskab eller Champions League... - Men vi skal samtidig være jordnære og i første omgang finde en strategi, der både giver plus på driften og sikrer sportslig succes. Jeg tror fuldt og fast på, at det kan lykkes. - Selv i en generel krisetid, hvis tilskuertallene til kvindehåndbold er på vej nedad? - En negativ spiral kan ikke kun vendes ved at begrænse omkostningerne. Man kan også udvikle produktet, så det bliver mere attraktivt, lyder det fra Jan Hansen, der ikke har tænkt sig at skrue priserne i vejret, tværtimod. - Gigantium skal være et mødested, hvor folk har råd til at komme, og for både publikum og sponsorer bliver der andre priser end tidligere. Klar til at gå forrest Folkeaktier har været nævnt som en økonomisk hjørnesten. - Det kan være en mulighed på længere sigt, men er tidskrævende at sætte på skinner og indgår ikke i det fundament, vi vil præsentere i løbet af foråret. Arbejdsmæssigt er Jan Hansen indstillet på selv at gå forrest. - Jeg vil deltage i alt, hvad der er muligt og går ikke af vejen for at slæbe en kasse sodavand ind i cafeen. Fra forsvaret er jeg vandt til, at chefen viser vejen for de menige.