Naturvidenskab

Johanne øver sig på catwalk

Som model for Etoile Models deltager 19-årige Johanne Landbo, Sjørring, i Copenhagen Fashion Week

Johanne Landbo har fundet ud af, at venstre side af hendes ansigt er den pæneste. 

Foto: Peter Mørk
Johanne Landbo har fundet ud af, at venstre side af hendes ansigt er den pæneste. Foto: Peter Mørk Foto: Peter Mørk

THY/KØBENHAVN: Selv om Johanne Landbo elsker at gå i gymnasiet, er det lige nu ikke så meget biologi og fysik, der fylder hendes hoved.

Onsdag morgen drager den 19-årige Sjørring-pige af sted til København, hvor hun i forbindelse med Copenhagen Fashion Week skal gå catwalks for nogle af de kendte tøjdesignere.

- Jeg glæder mig helt vildt - at repræsentere Henrik Vibskov er bestemt ikke noget alle får lov til, siger Johanne Landbo.

Hun fortæller, at Henrik Vibskov plejer at præsentere sine kollektioner på en meget iøjnefaldende måde.

- Det er et af de allerstørste shows. Han bruger nogle helt vilde settings, for eksempel har jeg set nogen gå på tangenter.

Johanne Landbo kommer til at gå for endnu en modeskaber, nemlig finske ”2or+byyat”, og så skal en ekstra casting på onsdag afgøre, om hun får et tredje job på catwalken.

Johanne Landbo interesserer sig rigtig meget for mode og følger med i de kollektioner, der kommer frem.

De første skridt i 2011

Hun tog sit første skridt ind i en verden af skønhed og mode, da hun i 2011 deltog i en konkurrence online kaldet Unique Models. Hun blev kaldt til samtale, og da hun blev afvist med bemærkningen om, at hun ikke passede ind i den profil, de søgte, gav det hende blod på tanden.

Hun skrev to ansøgninger og blev hyret af Elite Models til kategorien New Face.

For store mål

Her oplevede hun imidlertid, at hendes mål var lidt for store til at passe ind standardmodellen, ”Size zero” 80/60/90 (bryst, talje, hofte).

Johannes mål er 82/64/93.

Derfor valgte hun at skifte til et andet modelbureau i september sidste år, nemlig Étoile Models.

- Jeg ville så frygteligt gerne gå catwalk, siger Johanne.

18. december var så det foreløbige højdepunkt i modelkarrieren.

Ni castings

På én og samme dag var Johanne indbudt til ni castings i København, hvor hun - i lighed med en række andre håbefulde modeller - blev vurderet af 40-50 designere.

- Det var virkelig stressende og krævede stor koordination. Vi løb rundt i byen på stiletter med vore setcards (en slags visitkort) og små mapper.

En casting varede tre minutter, men et af stederne var køen så lang, at det varede tre timer at komme igennem til fremvisningen.

Efter nogle nervepirrende dage i januar fik Johanne Landbo altså bekræftende svar fra to designere, mens en tredje har valgt at se hende igen.

Lille nåleøje

- Det er et meget lille nåleøje at komme igennem. Det gælder om at have et netværk og mennesker, der snakker godt om dig - og så gælder set om at blive set, siger Johanne.

Efter halvandet år med næsen inden for i branchen kan hun knapt se det på bankkontoen. Det mest synlige resultat er et portefolio med fotos, som hun kan bruge til at sælge sig selv på.

For denne uges catwalk får hun tøj til en værdi af 5000 kroner og en eksklusiv lædertaske samt VIP-billetter.

Catwalk kræver træning

Catwalk er i øvrigt ikke noget, man bare kan. Det kræver træning at gå på den rigtige måde - og at gå sikkert i de op til 16 cm høje hæle.

- Jeg har da vrikket om nogle gange, men så er det bare op på hesten igen, siger Johanne, der har fået et par tip af nogle af de andre modeller fra Étoile Models.

Copenhagen Fashion Week foregår i forskellige modehuse i København og varer fra onsdag til søndag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden