Sverige

Johansson skuffet over sig selv

AaB's rutinerede svensker Andreas Johansson erkendte, at han dummede sig ved FCK's sejrsmål i pokalfinalen og kalder det en stor personlig skuffelse.

Andreas Johansson i duel med FCKs Atiba Hutchenson erkender, at klubbens indkøbspolitik ikke er optimal. Foto: Scanpix

Andreas Johansson i duel med FCKs Atiba Hutchenson erkender, at klubbens indkøbspolitik ikke er optimal. Foto: Scanpix

- Normalt laver jeg ikke den slags fejl. Det burde jeg være for rutineret til, og det er jeg naturligvis meget skuffet over, sagde svenskeren. Den afgørende episode indtraf i det 31. minut, hvor Johansson havde bolden under fuld kontrol i eget felt. I stedet for at sende den ud af farezonen, så valgte han at forsøge at drible væk fra FCK's Zdenek Pospech, der stjal bolden og sendte den hen til en fri William Kvist, der scorede sejrsmålet. - Det er for noncelant af mig, og desværre formåede vi ikke at gøre skaden god igen i den anden ende. Der mangler lige det sidste i de fleste af vores angreb for at vi kom frem til de åbne chancer, sagde Andreas Johansson. Hør et interview med svenskeren her: {{-------------------------------- LYD: 2105 johansson TID: 00:00 UD : ----------------------------------}}