JSI-fodbold har ansat ny træner

John Christensen til Jerslev efter René Olsen

John christensen skal være træner i Jerslev-Sterup Idrætsforening. Privatfoto

John christensen skal være træner i Jerslev-Sterup Idrætsforening. Privatfoto

Jerslev-Sterup Idrætsforening har ansat ny fodboldtræner til klubbens førstehold, der i øjeblikket spiller i serie 3. Holdets tidligere træne René Olsen har takket ja til et job som talenttræner i Frederikshavn for denne klubs U 17/19 afdeling, og afløser for René Olsen bliver John Christensen, bosat i Serritslev, og tidligere træner for PSI Serritslev, GVL Løkken og Vejby. - Jeg har haft tre-fire samtaler med FfI, og skal have det overordnede ansvar for U-17 holdet i kampe, og starter samtidig på at uddanne mig som A-licens træner, der giver mulighed for at træne elitehold på nationalt niveau, fortæller afgående JSI-træner René Olsen, der starter straks i det nye år på en to-årig kontrakt i FfI. I JSI ser man frem til samarbejdet med John Christensen, der som René Olsen begynder sit nye job straks i den nye år, frem mod standerhejsningen i februar. - Vi har ansat John Christensen på en etårig kontrakt, med mulighed for forlængelse, og vi forventer os meget af samarbejdet. John er en seriøs træner, med stor rutine, og så er han god til det sociale sammen med spillerne. Vi har de seneste år haft ansat spillende trænere, men går nu væk fra den model, fortæller Kurt Jensen fra JSI's bestyrelse. JSI fortsætter med Henrik Esbensen ved roret som træner for klubbens andethold. Der bliver standerhejsning i februar, men der er endnu ikke sat endelig dato. P.S.