Østrup

Jubel over ungt boom

Men seniorerne svigter VØ91

VOGNSILD:VØ-91 forventer at sætte sit præg på serie 5 efter oprykningen. Det til trods for, at det kniber med tilslutningen på seniorfronten i klubben. Det garanterede formanden for VIB, John Sigvardsen, på klubbens generalforsamling. Men det var ikke mindst den blomstrende børne -og ungdomsafdeling, der fik glæden frem i John Sigvardsens øjne. - Der har sjældent været så mange aktive børne- og ungdomsspillere i VØ-91, så det kan vi kun være meget tilfredse med, konstaterede han. Klubben har også volleyball og håndbold på programmet. Kroket er også fortsat en stor succes i klubben, der sidste år deltog med fem hold i turneringen. - Selv om flere af holdene var med til at spille om landsmesterskabet, blev det ikke til nogen pokaler i denne omgang, bemærkede John Sivardsen. Klubben har fået forbedret forholdene på flere områder i årets løb. Blandt andet med et højt hegn mellem fodboldbanerne og kroketbanen og nye brusere i klubhuset. - Det var meget tiltrængt, indrømmer John Sigvardsen. Klubben har afviklet en klubhusdag, hvor en række af klubbens medlemmer mødte op for at give en hånd med ved forskellige vedligeholdelsesarbejder. Klubben overvejer også sammen med Østrup nye retningslinier for samarbejdet i VØ-91. Det skal gerne resultere i en mere handy struktur og større overblik over regnskabet. John Sigvardsen, Lone Gundersen og Peter Bystrup blev alle genvalgt til bestyrelsen. VIBs støtteforening holdt generalforsamling ved samme lejlighed. Suppleantformand Karen Nielsen havde noteret sig god opbakning til arrangementerne i årets løb. Det gælder både fastelavnsfest og sankthansfest. På valg til bestyrelsen var Bjarne Sørig, Ole Rasmussen, Nina Hjorth og Sonja Farsø. Kun Sonja Farsø var villig til genvalg, og da forsamlingen kunne finde et nyt ansigt på generalforsamlingen, er der lagt op til en ekstraordinær af slagsen.