Jubilæum med mange mål

Nors Boldklub fejrede klubbens 75 års jubilæum med en målrig opvisningskamp mod superligaholdet FC Midtjylland.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Hen på aftenen spillede FCM og Nors' serie 3-hold en opvisningskamp, som endte 11-2 til FCM. Privatfoto

Flagene var hejst tirsdag eftermiddag på Bjerget i Nors. Nors Boldklub fejrede nemlig sit 75 års jubilæum, og det var med fornemt besøg af superligaklubben FC Midtjylland. Allerede for tre år siden lagde klubben billet ind på at få FCM til jubilæet, og superligaholdet bekræftede endeligt besøget i februar til formand Jakob Glasius' store glæde. - Det er jo en oplevelse for alle børn at få lov at træne med deres idoler, fortæller Jakob Glasius. FCM ankom til Nors midt på eftermiddagen, hvor de trænede med cirka 130 børn fra Nors' ungdomsafdeling. De mindste legede mest med maskotten Lupus, mens de ældre nød godt af nogle træningsøvelser fra superligaen. FCM vandt 11-2 Herefter var det tid til at få taget billeder ved siden af Lupus, og FCM-spillerne skrev autografer, inden Nors' serie 3-hold tog imod superligamandskabet på Vendbjerg. Et par hundrede tilskuere mødte op til kampen, som Nors BK havde valgt ikke at forstærke sig til. Derfor var det klubbens egne spillere med en gennemsnitsalder på cirka 22 år, der stillede til start. Plads til Nors FCM-spillere var som forventet dog en for stor mundfuld og tog en sikker sejr. Træner Bent Bislev havde på forhånd en målsætning om, at holdet skulle score, og det lykkedes, da kampen endte 2-11. Målscorer for Nors var Kristian Kristensen og Lasse Dieckmann. - Vi har faktisk uheldig med ikke at komme foran, men Midtjylland gav os også pladsen til at spille, fortæller Bent Bislev, som overordnede var glad for kampen: - Det var en rigtig god kamp, og det blev en stor oplevelse for os og selvfølgelig i særdeleshed for de to, som scorede, slutter Bent Bislev.