Jubilæum med vemod

HORK sagde farvel til træner Børge Hansen

HOBRO:Der er mange, ja rigtig mange, af rytterne i Hobro og Omegns rideklub, der kan sende venlige tanker til Børge Hansen, når de mindes, hvordan de lærte at ride. Igennem hele klubbens levetid har han været en del af trænerstaben, de senere år knap så flittigt som tidligere. - For nu er jeg blevet 76, og så er det vel på tide at trække sig tilbage, mener Børge Hansen. Han har også undervist klubbens formand, Malene Holmberg, der i øvrigt blev født samme år som klubben, og som takkede behørigt for Børge Hansens indsats. Helt slippe tøjlerne gør han dog ikke, for der er fortsat heste hjemme i privaten i Handest, og han agter også at kigge forbi i klubben på Ølsvej fra tid til anden. Det gjorde mange andre også i går, da klubben fejrede sit 30 års jubilæum. Mange af dem formentlig for at gøre en god handel, for bestyrelsen havde skabt nogle lidt anderledes rammer om festlighederne ved at arrangere loppemarked. Oven i den gode handel kunne kunderne efter endt afregning indkassere en Gammel Dansk som bonus. Der blev også redet i anledning af jubilæet. Inde i hallen kunne blandt andre Børge Hansen se dressur af klubbens p.t. mest talentfulde rytter, 17-årige Jakob Nørby Sørensen. Klubben har godt 200 medlemmer, og på det punkt såvel som økonomisk fungerer tingene godt, mener Børge Hansen. - Det er gået op og ned, lige nu mest op, siger han.