Brønderslev

Jubilæumsstævne på Nejst

Den kommende weekend er der et stort udvidet jubilæumsstævne, som både omfatter dressur og spring. Og foruden klubbens egne medlemmer, er de omkringliggende klubber inviteret til at deltage. Ifølge stævneudvalget har rigtig mange meldt sig til, så venter publikum en masse flot ridning og mange nervepirrende spring. En af klubbens sponsorer har foræret klubben en gris, og den vil blive grillstegt, og vil indgå i spisningen til den store rytterfest, som holdes lørdag aften. Spisningen vil være gratis for klubbens medlemmer, men andre interesserede kan, til meget rimelige priser, købe en spisebillet til et rigtigt lækkert måltid . Klubbens sponsorer er inviteret til at deltage denne aften, og alle håber på et rigtigt stort fremmøde. Der er lagt op til en hyggelig aften, og den slutter med en anden stor lidenskab på Nejst, nemlig rundbold. Det er den sport der foruden hestene, kan få alle op af stolene