Julemarked på Gjøl

To lokale vinimportører uddelte smagsprøver

Keld Schumann skænkede smagsprøver på sine vine. <i>Lars Pauli</i>

Keld Schumann skænkede smagsprøver på sine vine. Lars Pauli

Galleri - Tryk og se alle billederne.

GJØL:Gæsterne stod nærmest i kø, da dørene til Årets Julemarked på Gjøl Havn blev åbnet. I løbet af få minutter var vinterstuen på kroen fyldt til bristepunktet, mens der stadig var ledige pladser i Natur- og Kulturcafeen.

Mange lokale virksomheder og enkeltpersoner samt enkelte fra Jammerbugt-området havde etableret en salgsbod, hvor der både blev vist og forklaret, men sandelig også langet varer over den improviserede disk.
Udenfor havde den lokale KFUM-spejdergruppe rejst telt og solgte blandt andet juleneg og fuglefoder støbt i klokker.
Ude i det fri ved kroen blev også solgt brændte mandler samt både friske og røgede fisk.
- I år havde vi et timelotteri. Alle udstillere havde doneret en gave, der til lotteriet, hvor gæsterne kunne købe lodsedler til. Det var en succes, fortæller Niels Eske Nyhus, der var tovholdet for markedet sammen med Jesper Hjort Svensson og Keld Schumann, der begge importerer og sælger vine på hobbybasis.

Lokale importører

Det er ikke kun Dagli’Brugsen, der sælger vin på Gjøl. Det lille lokalsamfund rummer nemlig hele to vinimportører på hobbybasis. Den rette Vin ApS importerer italienske vine og Vininord, der har specialiseret sig i franske vine fra Rhone-området.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Breaking
Topchef stopper omgående på stor nordjysk virksomhed
Luk