Julen varer ikke længe nok
Børn i Brønderslev Hallen var stadig i højt julehumør.

Galleri - Tryk og se alle billederne.
BRØNDERSLEV-DRONNINGLUND:En og anden voksen er måske nok ved at være mæt af julen for denne gang, men børnene har det rette julesind, og de ærgrer sig over at det allerede ikke er jul mere.
I Brønderslev Hallen sprællede nisserne en sidste gang lørdag eftermiddag, da LO Brønderslev-Dronninglund holdt den traditionelle juletræsfest med masser af dans om det flot pyntede juletræ og julens sange. ALLE versene.
Og der var stadig julelys i øjnene på børnene, der utrætteligt travede om træet og sang med.
Næst efter julegaverne, er det allerbedste ved julen netop at danse om juletræet, mener otteårige Laura Randbæk.
- Og at spise ris à l’amande, siger Laura, der muntert trækker sin lillesøster i nissehuen, mens de danser rundt og rundt og rundt.
Laura holdt juleaften hjemme i Brønderslev sammen med sin familie. Mormor og morfar kom på besøg, og de medbragte årets bedste julegave.
- En cd med One Direction, og det er den allerbedste gave, fordi jeg er fan af dem, forklarer Laura.
Hun er ikke det mindste træt af julen endnu.
- Jeg er stadigvæk i julehumør, fastslår Laura glædesstrålende.
- Hvis jeg skulle bestemme, varede julen hele året. Og vi fik gaver hver eneste dag, tilføjer hun.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.