Juletræsfest for små gymnaster

AARS:Flere end 200 små nisser kan ikke tage fejl. Aars Gymnastikforenings juletræsfest er en fasttømret tradition, som hvert år lokker de små gymnaster, deres søskende, forældre og bedsteforældre ind i Østermarkhallen, hvor der i et par timer bliver hygget efter alle kunstens juleregler. - Vores medlemmer kommer jo ikke ud og spiller kamp eller til stævner som i andre idrætsforeninger. Julefesten er en af de måder, vi prøver at lave nogle lidt andre ting med vores medlemmer, forklarer Solveig Bigum, bestyrelsesmedlem og chefnisse under juletræsfesten. Ingredienserne i festen kender de fleste. Først dans om juletræet til en flok af de gode gamle julesange. Så et spændende møde med julemanden og hans kone - de ankommer standsmæssigt i kane venligst udlånt af handelsstandsforeningen og trukket af af et par gymnastiknisser. Endelig lidt motion i form af gamle julelege og som det helt store højdepunkt. Slikposerne. - I år har vi købt 240. Flere har vi aldrig været til festen, konstaterer Solveig Bigum. Hun er sikker på at de fleste kommer igen og igen, fordi arrangementet er en juletræsfest på god gammeldags manér. - Det vil folk godt støtte.