Junioraften og forårsopvisning

Rosendal Gymnastik foran to opvisninger

Der er opvisning i Rosendalhallen to gange på tre uger.

Der er opvisning i Rosendalhallen to gange på tre uger.

Bjergsnæs og Vesterlund efterskoler er gæster, når juniorgymnasterne i Rosendal på fredag 25. februar holder sin traditionelle Junioraften. Gæster udefra Foreningens fem juniorhold har inviteret gæster fra Bjersgnæs Efterskole som slutter dagen af, og i alt skal 400 gymnaster på gulvet. Snart ny opvisning Alle er velkomne, og skulle man ikke få nok af gymnastik kommer der en ny chance i Rosendalhallenallerede 20. marts. Her holder Rosendal Gymnastik holder den store forårsopvisning, hvor 20 af foreningens egne hold er klar til at slutte sæsonen med vinterens slid i gymnastiksalen. Dagen begynder kl. 10 søndag formiddag og har opvisning af både puslinge, børnehold, junior og voksenhold. Slutter med Vesterlund Dagen slutter med en opvisning af Vesterlund Efterskole, en skole, der bruger gymnastikken som udstillingsvindue og hvor 184 elever dagligt træner gymnastik. Rosendal Gymnastik har flere gymnaster på skolen.