Hestesport

Kür-opvisning med total harmoni mellem rytter og hest

Flot program da Sindal Rideklub holdt åbent hus

SINDAL:Man kan mene, hvad man vil om en af ridesportens mere særegne discipliner: dressurridningens Kür. Rytteren klædt i sort jaket med høj hat siddende på en hest, der danser til musik! Men når man som et talstærkt publikum ved Sindal Rideklubs åbent-hus arrangement lørdag, oplever hesten Campari med Agnete Kirk Kristiansen i sadlen, må man overgive sig. Det næsten organiske samspil mellem hest og rytter er ganske enkelt imponerende, også selv om disciplinen kan forekomme lidt latterlig. Med en præcission og en samdrægtighed i alle detaljer gennemførte hest og rytter som en enhed et særdeles krævende program af meget høj sværhedsgrad på en måde, så det for tilskuerne så legende let ud. Og det er vist netop det, det handler om. Og publikum påskønnede opvisningen. Nu blev Agnete Kirk Kristiansen også nordisk mester for ungryttere (ryttere mellem 18 og 21 år) i 2002, og programmet hun og Campari optrådte med i Sindal, gav hende ved NM 72,7 procentpoint, hvilket er en meget fin score. Agnte Kirk Kristiansen fik sin første pony som 6 årig, og hun blev som ponyrytter undervist af Lars Pedersen. I dag har hun tre heste, hvor Campari for tiden er hendes konkurrencehest. Sammen er de foruden at vinde NM for ungryttere, blevet nummer to ved DM, og ved EM fik de en fornem 10. plads. Nu undervises hun af landstræner Bjarne Nielsen. Efter opvisningen med Kür-programmet, viste Campari og Agnete Kirk Kristiansen en række elementer fra programmet med dommerkommentarer til. Bla. forskellige travers-former, galop-travers, galop-pirouette og endelig en parade. Altsammen så det særdeles let og elegant ud, når Campari og Agnete Kirk Kristiansen udførte det, men man kunne på dommerkommentarerne fornemme, hvilket slid på træningsbanen og hvor ufatteligt mange timer, det kræver at nå en sådan overensstemmelse mellem hest og rytter som her. - Det er første gang, vi holder et åbent hus-arrangement uden nogen egentlig anledning. Vi vil bare gerne vise, hvad vi har at byde på i Sindal Rideklub, og så vil vi selvfølgelig også gerne vise vore fine faciliteter frem, ikke mindst vort netop færdige cafeteria, siger formanden Marianne Kreutzfeldt. Hun fortæller, at Sindal Rideklub sidste år indviede den store ridehal, hvor opvisningen foregik. Klubben har desuden en ældre hal. - Men vi har så meget vind i sejlene, at to haller faktisk ikke er for meget, siger hun. Det glædede hende, at der fra arrangementets start var en flot tilstrømning af folk. - Og så er langt de fleste rigtige gæster. Selvfølgelig er der også nogle af vore egne, men der er kommet rigtig mange udefra, siger hun. Og det var et flot program, klubben bød på med lidt af hvert. Børnene kunne få rideture på klubbens skoleheste i den gamle hal eller køre en tur med ponyvogn. Klubbens yngste dystede med Nejst Rideklub for at vise, hvad Pony Games er. En anden gruppe gav opvisning i kvadrille-ridning. Islænderheste og western-ridning var på programmet. Sågar en talende og regnende hest var det muligt at opleve, og endelig var der springkonkurrence.