EMNER

Kabinepersonalet afviser forringelser

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

De danske kabinefolk i SAS går fredag klokken 10 til stormøde på Hotel Hilton i lufthavnen. Mødet kan blive afgørende for en snarlig strejke. Foto: Scanpix

KØBENHAVN:Forhandlingerne mellem SAS og de danske stewardesser brød sammen i forrige uge, efter at kabinefolkene havde afvist et udspil fra SAS, der ifølge CAU vil betyde længere arbejdstid, lavere løn, dårligere pension og mindre ferie. Og kabinefolkene står fast. - Der eksisterer ingen muligheder for, at vi kan acceptere flere forringelser. Vi skal have forbedringer igennem, koste hvad det koste vil. Den type arbejdsplads, som SAS vil tilbyde os, har ingen interesse for vores medlemmer, siger Verner Lundtoft Jensen. Det er ikke kun de danske stewardesser, der rasler med sablen. I Sverige risikerer SAS at blive ramt af en strejke blandt de 1000 svenske kabinefolk allerede på torsdag. Mandag opgav den svenske forligsmand ævred, efter at kabinefolkene i Sverige sagde nej til et mæglingsforslag. Det betyder, at det nu er op til parterne selv at redde kastanjerne ud af ilden. En strejke blandt de svenske kabinefolk, vil betyde, at SAS blandt andet kommer til at aflyse halvdelen af afgangene mellem København og Stockholm. - Vi har meddelt SAS, at vores medlemmer under ingen omstændigheder påtager sig strejkeramt arbejde i Sverige, siger Verner Lundtoft Jensen. Afstanden stor Selv om risikoen for strejke umiddelbart synes mere akut i Sverige end i Danmark, er afstanden mellem kabinefolkene og ledelsen i Danmark betydeligt større end afstanden mellem parterne i Sverige, vurderer Verner Lundtoft Jensen. - I Sverige er SAS trods alt kommet med tilbud om forbedringer, som kabinefolkene så ikke mener er gode nok. I Danmark er vi blevet stillet over for megakrav og forringelser, og afstanden mellem os og SAS er betydeligt større, end den er mellem parterne i Sverige, siger Verner Lundtoft Jensen. Hvis det ikke lykkes de danske kabinefolk og SAS at nå til enighed inden tirsdag, har forligsmanden Asbjørn Jensen mulighed for at udsætte konflikten med 14 dage. Det kræver dog, at der er skred i forhandlingerne og udsigt til en løsning./ritzau/

Forsiden