Kæmpe klar under kurven

210 centimeter høje Muhammed Niang til ABK

AALBORG:De er bogstavelig talt blevet de små med 10 nederlag i 10 kampe i mændenes Basketliga, men nu går Aalborg Basketball Klubs (ABK's) måske bedre tider i møde i landets bedste række. I går trænede klubbens nyindkøb, 27-årige Mohammed Niang, for første gang med i ABK-lejren, og han har de fysiske kvaliteter, det kriseramte mandskab længe har sukket efter. - Han er med sine 210 centimeter en ren rebounder, altså centerspiller. Vi har i den grad savnet en spiller af den type, og foreløbig har vi lavet aftale med Mohammed Niang sæsonen ud, siger Carsten Hermansen, formand og cheftræner for herreholdet i ABK. Mohammed Niang stammer fra Senegal, men han har spillet basketball i sportens hjemland, USA, gennem 10 år på enten college eller 1. divisionshold, og det alene vidner om pæn klasse. - Senest har han dog spillet for klubben Hargen i den næstbedste tyske række, men vi glæder os til at se ham under træning. Det først for alvor her, vi kan få et indtryk af hans spillemæssige kvaliteter, fastslår Carsten Hermansen, der håber at kunne give Mohammed Niang debut i holdets næste opgave i Ligaen, hjemmekampen mod Svendborg lørdag 10. januar. Skader hos en stribe af stamspillerne har gjort det ekstra svært for ABK-tropperne at erobre point i Basketligaen, men flere af de skadede spillere såsom Anders Schou og islandske Ísak Sigurjón Einarsson er på vej mod et comeback. - Tjekkiske Jan Kolar, der længe har opholdt sig i USA af jobmæssige grunde, vender også hjem midt i januar, og ham håber vi naturligvis også på hurtigt at kunne råde over igen, forklarer Carsten Hermansen. Han understreger, at det også er hensigten, at Mohammed Niang skal tilknyttes klubbens talentarbejde i en funktion som træner. - Vi har fundet pengene til at lave aftalen med ham, og så har vi faktisk en íde om, at vi måske kan sælge ham videre, hvis vi får gavn af hinanden, siger Carsten Hermansen.