Kamp om pladsen

- Vi har virkelig meget brug for en aflastning til gymnastiksalen på Toftegårdsskolen.

Det fastslog formanden for Jerslev-Sterup Idrætsforening, Kaj Styrishave, på foreningens generalforsamling. Han blev kraftigt bakket op af formanden for JSI's gymnastikafdeling, Birgit Nedergaard, der i sin beretning beskrev, hvordan piger og drenge, kvinder og mænd må klæde om i samme omklædningsrum, og hvor baderummet bliver brugt til opmagasinering. Redskabsrummet er trangt og er til tider et kaos, da det også bliver brugt i andre sammenhænge. Udover disse generende forhold forekommer der ofte aflysninger af træningstider, fordi gymnastiksalen er optaget til andet formål. En ønsket tilbygning til Toftegårdshallen for at afhjælpe manglen var hovedtema ved seneste møde med fritids- og kulturudvalget, men intet er afklaret. Kaj Styrishave omtalte også økonomien omkring foreningens to klubhuse. Især det gamle klubhus er dyrt at varme op. En energikonsulent har undersøgt begge huse. Bestyrelsen afventer med spænding de endelige resultater af beregningerne. Jerslev Marked 2011 gav ikke helt det overskud, der var ventet. Til gengæld gav halfesten lidt større overskud. Foreningen skylder Jerslev Fonden stor tak. - Uden dens støtte ville det være svært at få ønskerne opfyldt, sagde Kaj Styrishave. Kaj Styrishave sluttede sin beretning med at sige, at han tror på en fremtid for Jerslev. - Men han er ikke i tvivl om. At idrætsforeningen med sine ca. 1000 medlemmer kommer til at kæmpe for en god fremtid. Alle valg til bestyrelsen var genvalg. ruk

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.