Sæby

Kamp til stregen

Sprudlende boldspil på DG under fodboldfinalerne

En rygende campingvogn - hvad har det med fodbold at gøre? Privatfoto.
En rygende campingvogn - hvad har det med fodbold at gøre? Privatfoto.

SÆBY: Der blev spillet fodbold på højt niveau i kraft med mange lysende talenter forleden på Dronninglund Gymnasium ved finalestævnet.

Regnen stoppede en halv time før kick-off, og solen skinnede fra en skyfri himmel.

Først skulle pigerækken afgøres og 1b’s piger ankom sammen med en flok børn fra 1. klasse. Sekunder senere så det ud som om 3ef’s drenge havde kuppet pigerne. De løb ind og blev præsenteret som piger - men kort tid efter ankom de rigtige piger med udrykning i brandbil. Selve kampen blev en tæt affære, der endte derfor med en 3-2 sejr til 3ef, der herefter kunne lade sig hylde som mestre og løfte pokalen.

Det erfarne lærerhold – der røg alt for tidlig ud i årets turnering – havde fået til opgave at udnævne kampens spiller, og blandt mange kandidater faldt valget på 1b’s Emma Fynbo Pihl.

Så kom drengefinalen, hvor 2c ankom i rygende campingvogn, mens 3c havde hyret en limousine - hvorefter pigerne hjalp spillerne i kamptrøjerne. Kampen var velspillet og 3c cementerede sejren.

FIFA-dommer Frede Toft Nielsen styrede løjerne - uden at bruge gule eller røde kort. De mange tilskuere blev i øvrigt kyndigt vej- og vildledt gennem stævnet af de to lokale udgaver af Werge og Frimann - nemlig Søren Jensen og Søren Olesen Christensen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden