Kaniner har lagt køllerne

GISTRUP:Kaninklubben ved Ørnehøj Golfklub har netop holdt den årlige afslutning med deltagelse af i alt 56 spillere og hjælpere og det skete på endnu en solbeskinnet efterårsdag. På programmet var blandt andet en turnering "Rabbit Open", der var en ni hullers match. Som i andre golfklubber er kaniner nye medlemmer med et handicap over 54. Efter matchen var der fællesspisning og uddeling af en række sæsonpræmier, der langt hen ad vejen var sponseret af forretningerne i Gistrup. Der har igen i den forløbne sæson været stor interesse for arrangementerne i kaninklubben, og der er blandt andet kommet mere end 50 nye spillere til. For at spille golf kræves der flere prøver, og en nybegynder skal derfor gennemgå en række træningslektioner i form af en teoretisk prøve, en putteprøve, en prøve i langt spil og et gennemspil af klubbens par 3-bane for overhovedet at kunne opnå tilladelse til at benytte klubbens store 18 hullers bane, der i øvrigt er godt igang med at blive udvidet til 27 huller. Når spilletilladelsen er givet, starter de nye med et givet handicap og herefter er det op til den enkelte at kæmpe sig nedad i handicap og opad i rækkerne. På trods af sæsonafslutningen er det ikke helt slut med at spille golf for individuelt kan den enkelte forsætte vinteren igennem, da det kun er sne som effektivt kan stoppe de nye ivrige golfspillere.