Kantinebestyrer sat af holdet

Hobro IK har gennem et advokatfirma fyret Matio Stagstrup

HOBRO:Selv om kantinebestyrer Matio Stagstrup er på kontrakt i Hobro Idræts Klub, har han og klubledelsen åbenbart forskellig opfattelelse af, hvordan man bedst muligt spiller sammen. Tværtimod er uoverensstemmelserne blevet så store, at klubledelsen gennem advokatfirmaet Lindberg og Nørby har sendt Matio en skriftlig opsigelse. Han har fået fire måneder til at pakke sit grej sammen. - Jeg aner ikke, hvad det er, der er gået galt. Kun ved jeg, at den nyvalgte formand (Bøje Larsen, red.) har set skævt til mig lige fra den dag, han blev valgt. Jeg tror, jeg er blevet en slags syndebuk, fordi min kontrakt blev indgået med den tidligere formand, som Bøje Larsen heller ikke kan samarbejde med, siger Matio Stagstrup. Bøje Larsen vil på sin side helst ikke gå i detlajer med årsagen til bruddet mellem parterne. Han henviser til advokatfirmaet. - Men det er jo oplagt klart, man ikke kan samarbejde med en person, der i ikke vil samarbejde og som kører sit eget løb. Man må da kunne forstå, at det i en klub er bestyrelsen, som træffer afgørelserne, siger Bøje Larsen. Han refererer til, at Matio Stagstrup i en konkret sag om indkøb af et fjernsyn har undladt at handle med en af klubbens sponsorer, og han nævner manglende vilje til udlæg i forbindelse med betaling af dommergninger som et andet eksempel på grøften mellem parterne. - Jeg har to gange måttet tage turen til stadion en søndag for at betale dommeregninger, fordi klubhusbestyreren ikke har ville lægge ud, siger Bøje Larsen. Matio Stagstrup afviser kritikken. - For eksempel købte jeg fjernsynet, hvor jeg fik det bedste tilbud. Det må da være i alles interesse, mener han. Han mener også, at han er i sin gode ret til at henholde sig til indholdet i den skriftlige aftale, han har indgået med klubben. - Men Bøje Larsen ser åbenbart gerne, at jeg også passer både regnskab og vasker tøj. Kunne han få mig til det, ville han såmænd nok også have, at jeg slår græs for de samme penge, siger Matio Stagstrup. Han tiltrådte som kantinebestyrer ved årsskiftet, og han siger, at samarbejdet stort set ophørte den dag, Bøje Larsen blev valgt til ny formand. - Han vil bestemme det hele. Han aner ikke, hvad ordet samarbejde betyder, mener Matio Stagstrup. Den nu 40-årige kantinebestyrer har boet i Danmark i 20 år, efter at han kom til landet som flygtet iransk soldat. Han er dansk gift, har tre børn, hvoraf de to som han selv spiller fodbold i Hobro Idræts Klub. - Jeg har det fint med alle, passer mit job og forstår ikke, hvorfor jeg skal udsættes for det her, siger Matio Stagstrup. Fronterne mellem klubformand og kantinebestyrer nåede et højdepunkt i forrige hjemmekamp, da Bøje Larsen kørte et fadølsanlæg med udendørs servering i stilling. Matio Stagstrup svarede igen ved at politianmelde Bøje Larsen for salg af øl uden spiritusbevilling. Ordensmagten lukkede derfor øl-salget. Bøje Larsen afviser, at det er denne episode, der har fået klubledelsen til gennem en advokat at sende en skriftlig opsigelse. - Slet ikke. Matio var i sin gode ret til at kræve salget lukket, erkender Bøje Larsen. Han siger, at man fra klubbens side vil holde lav profil de næste fire måneder, indtil kantinebestyreren er skiftet ud. Omvendt er Matio Stagstrup ikke umiddelbart til sinds blot at acceptere opsigelsen. - Jeg mener, at kontrakten er uopsigelig i to år, og jeg har nu bedt min advokat om at se på sagen, siger Matio Stagstrup. Han erkender, at balladen har taget hårdt på ham, og han beklager meget, at klubformanden ikke har vilje til at samarbejde. - Det er mere cirkus end fodbold, men hvis formanden vil samarbejde er jeg parat til at tage mod en udstrakt hånd, siger Matio Stagstrup.