Kaptajnen har styr på det hele

Fortuna-anfører sørger for at pakkenellikerne er i orden før europæisk kvartfinale

Fodbold 28. oktober 2002 07:00

HJØRRING: Hun har en andel i alle klubbens mange titler. Hun har været anfører i efterhånden mange sæsoner. Hun er kendt for sit enorme løbearbejde. Og med 265 divisionskampe hører hun til blandt de allermest rutinerede spillere hos Fortuna Hjørrings regerende danske mestre i kvindefodbold. 26-årige Birgit Christensen har om nogen fortjent en plads øverst i klubbens hieraki, men den beskedne nordjyde kræver ikke mere plads på grund af store armbevægelser. Tværtimod går den tidligere landsholdsspiller aldrig af vejen for at yde sit - hverken på banen eller i kulisserne, og derfor nyder hun også en enorm respekt overalt i klubben. Siden nytår, hvor hun skiftede et job som malersvend ud med tjansen som materialemester i Fortunas imponerende klubanlæg, har hun været det levende bevis på, at stjerner også kan være vandbærere. Efter en sur træningsaften i regn og slud er det hendes ansvar næste morgen at sørge for, at holdkammeraternes tøj bliver vasket og lagt frem til næste træningssession. Ligesom hun også er med til at sørge for, at alt er pakket og klar, når der står kampe på programmet. Således også i går, hvor hun efter lørdagens udekamp på Falster mod B1921 brugte det meste af søndagen på at gøre alt klar til i dag, hvor Fortuna-truppen med et helt følge af spændte ledere flyver til Trondheim i Norge, hvor Hjørring-klubben onsdag spiller den første af to kvartfinaler i den europæiske mesterholdsturnering mod de norske mestre fra Trondheims Ørn. Fem gange har Birgit Christensen været dansk mester. Fem gange har hun været dansk pokalmester. Og to gange har hun været med til at vinde det uofficielle nordiske mesterskab for kvindelige klubhold. Nu satser hun på også at få en europæisk fjer i hatten. - Vi har aldrig spillet i en europæisk turnering før i år, og vi vil alle give vores højre arm for at få succes, fastslår Fortuna-anføreren, som lige akkurat nåede at blive klar efter en meniskoperation, da vendelboerne i slutningen af september indledte jagten på europæisk succes med en overbevisende indsats i det indledende gruppespil under ydmyge himmelstrøg i Hviderusland. Selvtilliden tilbage Optakten på de hjemlige breddegrader havde ellers ikke været den bedste med tre nederlag i rap. Men i Hviderusland genfandt de danske mestre selvtilliden, og siden hjemkomsten er det blevet til lutter sejre i Elitedivisionen - blandt andet over det ubestridte tophold Brøndby, der blev ydmyget 5-1 på eget græs. - Det kunne jo godt tyde på, at der skal stå noget specielt på spil, før vi tænder. Som hold havde vi godt af turen til Hviderusland. Derovre fandt vi vores idealopstilling, hvor alle spillere blev gjort gode. Det har vi nydt godt af siden, noterer Birgit Christensen. For godt 14 dage siden frygtede mange et kort sekund, at Fortuna-kaptajnen endnu engang måtte gå fra borde, da hun måtte forlade hjemmekampen mod OB med en skade. Heldigvis var den ikke så alvorlig som først antaget, og Birgit Christensen er tændt på onsdagens skandinaviske derby i Trondheim. - Vi ved, det er godt hold, vi skal op at møde, og vi får intet foræret. For os handler det om at være taktisk godt forberedt, og det er vi. Derfor er vi heller ikke nervøse for kampen mod Trondheims Ørn. Vi er nærmere spændte. Det er en stor kamp for klubben og en stor udfordring for spillerne. Men vi har jo bevist, at vi er bedst, når der er noget stort på spil, siger stjernen og vandbæreren.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...