Kassevogn årsag til forurening
Beredskab leder efter hvid kassevogn i forbindelse med trafikuheld ved Stenild fredag morgen
STENILD: Indsatsleder Gert Jensens efterlysning i NORDJYSKE onsdag af den bil, der tidlig fredag morgen kørte i grøften langs Løgstørvej tæt på Simested Å vest for Stenild nærmer sig nu en opklaring.
For føreren af en sneplov, der passerede forbi klokken 8.26 fredag morgen, har kontaktet indsatslederen og oplyst, at der var tale om en hvid kassevogn med en boogietrailer efterspændt.
Da føreren af sneploven kørte forbi uheldsstedet lidt senere på formiddagen, var kassevognen trukket op ad grøften igen og forsvundet.
Indsatsleder Gert Jensen vil derfor fortsat gerne høre fra bilister, der har passeret forbi uheldstedet fredag morgen for at den vej at forsøge at komme i kontakt med chaufføren.
Årsagen til det er, at der ved ufærdselsuheldet lækkede dieselolie fra kassevognen ud i vejgrøften. Tøvejret i weekenden fik det til at løbe videre ned i Simested Å, hvor en medarbejdet ved det nærliggende dambrug opdagede olieforureningen mandag middag.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.