Kattens Vel truet af lukning

Foreningens skæbne afgøres i løbet af august.

Organisationen Kattens Vel, der indfanger løse katte, er økonomisk trængt. Arkivfoto: Bente Poder

Organisationen Kattens Vel, der indfanger løse katte, er økonomisk trængt. Arkivfoto: Bente Poder

Kattens Vel, en af to organisationer i Aalborg Kommune, der indfanger løse katte og enten sørger for en familie til dem, regelmæssig fodring af dem, mens de lever frit, eller aflivning, hvis det er vildkatte, synger sandsynligvis på sidste vers. Pengene fra Aalborg Kommune kan slet ikke længere slå til, og Vera Lange, der et helt liv har beskæftiget sig med katte, og foreningens næstformand Kaj Riesendorf, kan ikke længere magte at tage penge med på arbejde for at få det økonomiske til at hænge sam men. I løbet af august vil Kattens Vel få besked fra kommunen om, hvorvidt de kan arbejde videre eller må dreje nøglen. Behov for flere penge Kattens Vel indfanger hvert år 3-400 katte. Nogle er tamkatte, der ikke kan findes en ejer til, og som man søger nyt hjem til. Andre er nogenlunde tamme katte, der lever frit, som der ofte har kunnet skaffes fodersponsorer til, og endelig er det helt vilde katte, der aflives. Siden 1998 har Kattens Vel fået et fast beløb af Aalborg Kommune til arbejdet. Beløbet er aldrig blevet reguleret. Organisationen var derfor i år nødt til at skrive til kommunen, at beløbet måtte reguleres for 2012, men også at det var nødvendigt med en ekstra bevilling for 2011. - Vi har i de mange år fået 150.000 kroner årligt. Nu har vi været nødt til at søge yderligere 60.000 for 2011 og bedt om, at beløbet fra 2012 sættes op til 225.000 kroner, oplyser Kaj Riesendorf. Kan ikke hænge sammen - Aalborg Kommune er jo blevet langt større nu med sammenlægningerne, så vi også henter katte i f.eks. Hals. Desuden har den generelle økonomiske krise betydet, at tilskud fra vore medlemmer er blevet markant mindre end tidligere. Vera Lange og jeg har ikke længere økonomi til selv at spæde til, så fremtiden for Kattens Vel er meget usikker, siger Kaj Riesendorf. Alternativet til at øge tilskuddet til Kattens Vel er for Aalborg Kommune enten at betale Kattens Værn, der beregner sig en pris pr. indfanget kat og ikke modtager et fast årligt beløb eller at lade stå til. For Kattens Vel oplyser, at det faktisk ikke er en kommunes opgave at indfange fritlevende katte og enten sørge for kastration og øremærkning eller aflivning af dem.