Keeper-aftale endnu ikke på plads i Fortuna

HJØRRING: Da 33-årige Dorthe Larsens efter lørdagens nederlag til Umeå IK i UEFA Women's Cup-finalen meddelte, at hun efter 14 år forlader posten som målmand for Fortuna Hjørring, blev der samtidig linet op til, at 18-årige Susanne Graversen nu kan træde ud af den tidligere landsholdsmålmands skygge. Der er blot et enkelt lille "men" i den historie. Hjørring-klubben har endnu ikke en underskrevet aftale på plads med den nyuddannede gymnasiast og kommende U21-landsholdsmålmand. - Jeg ved meget mere om en uge. Men jeg vil gerne lige have detaljerne på plads med klubben, før jeg udtaler mig om noget, lød det i går venligt, men bestemt fra Susanne Graversen. I Fortuna Hjørring lægger man ikke skjul på, at det vil være en alvorlig bét, hvis både Dorthe Larsen og Susanne Graversen forsvinder i ét hug. - Vi ser hende meget gerne overtage pladsen efter Dorthe Larsen. Ikke mindst fordi, hun er et produkt af klubbens egen avl. Vi har investeret meget i hende i tidens løb, og vi vil være utroligt kede af, hvis ikke vi får at se hende blomstre på klubbens førstehold, lyder meldingen fra sportschef Mette Bach Kjær. Susanne Graversen er blot noteret for en enkelt kamp for vendelboernes divisionshold. Debut'en kom 25. september i fjor, da Fortuna Hjørring besejrede de moldaviske mestre fra FC Codru med 5-0 i vendelboernes allerførste kamp i UEFA Women's Cup. Ved den lejlighed fik Susanne Graversen de sidste otte minutter på banen.OM