Kendt ansigt tilbage i HI-mål

Christian Stensborg hjælper Hjørring-klubben ud af slem knibe

HJØRRING:Fodboldklubben Hjørring IF sikrede sig tirsdag et kompetent supplement til den 18-årige målmand Daniel Jensen, som var eneste mand tilbage på den vigtige ankerpost, efter at rutinerede Henrik Fjordbak i forrige weekend smadrede knæ og karriere på en østrigsk skiløjpe. Med en akut økonomisk håndsrækning fra en af klubbens trofaste sponsorer, Spar Nord, har HI forhandlet sig frem til en aftale for resten af sæsonen med vendelboernes tidligere førstevalg på målmandsposten, 20-årige Christian Stensborg. - Vi er helt utroligt glade for, at det er lykkedes for os at hente en kanonmålmand på så kort tid, lyder det fra en lettet sportschef, Henrik Sørensen, før en forårssæson, hvor en væsentlig del af opgaven bliver at få lukket af i de bagerste rækker. Det lykkedes ikke særligt godt i efterårets 15 kampe, hvor modstanderne scorede 45 gange og sendte HI ned under nedrykningsstregen. Bitre Brabrand-minder Christian Stensborg var fra starten af 2002 og halvandet år frem det sikre valg i HI's mål. Men studier og personlige ambitioner sendte ham før denne sæson i armene på 2. divisionsklubben Brabrand IF. Et valg, han bittert har fortrudt. - Det er ikke med varme følelser, jeg tænker tilbage på min tid i Brabrand, erkender den tidligere U20-landsholdsmålmand, som kun nåede at få en enkelt pokalkamp under cheftræner Lars Lundkvists regimente. Ved siden af aftalen med HI er det planen, at Christian Stensborg to gange om ugen skal træne sammen med 1. divisionstopholdet AC Horsens, hvor hans gamle lærer fra Hessel Gods Fodboldkostskole, landsholdskæmpen Kent Nielsen, nu fungerer som cheftræner. Alt i alt betyder det masser af ugentlig tid i et tog, men det ofrer Christian Stensborg gerne. - Det er en pris, jeg gerne betaler. Jeg er glad og lettet over, at jeg har fundet et sted, hvor jeg kan hente noget selvtillid. Det er efterhånden et stykke tid siden, jeg har været et sted, hvor jeg kan mærke, at folk satser på mig, noterer Christian Stensborg. HI's nyansatte cheftræner Jesper Tollefsen er tilfreds med klubbens seneste nyerhvervelse. - Jeg kender ham fra flere lejligheder. Han er en talentfuld og veltrænet målmand, hvilket hans tidligere udtagelse til U20-landsholdet jo også er en indikation af, konstaterer Jesper Tollefsen. Som tirsdag ikke stod klar med garantier om spilletid. - Den bedste målmand står. Det er min holdning, og den er der ikke ændret på!